Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

UYUMA VE UYANMA BÖLÜMÜ

Kütüb-ü Sitte eserindeki UYUMA VE UYANMA BÖLÜMÜ fasılı ile ilgili konular ve hadisler

Hadis :
Abbad İbnu Temim`in amcasından naklettiğine göre, "amcası, Resulullah (sa)`ı mescidde, ayaklarndan birini diğerinin üzerine koymuş vaziyette sırtüstü yatarken görmüştür." [İmam Malik şu ziyadeyi kaydetmiştir: "İbnu`l-Müseyyeb`ten bana ulaştığına göre Hz. Ömer ve Osman (ra) da böyle yaparlardı"]
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sa) buyurdular ki: "Biriniz sırtüstü uzanıp, sonra da ayak ayak üstüne atmasın."
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sa) karnı üzerine yatmış bir adam görmüştü; hemen müdahale edip: "Bu Allah Teala hazretlerinin sevmediği bir yatıştır!" buyurdular.
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sa), kişinin korkuluğu olmayan damda uyumasını nehyetti.
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Ümmü Seleme ailesinden biri rivayet etmiştir: "Resulullah (sa)`ın yatağı, insanın kabrine konduğu şekildeydi, mescid de baş tarafındaydı."
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sa) geceleyin kalktı, kaza-yı hacette bulundu. Yani bevletti. Arkadan ellerini ve yüzünü yıkadı. Sonra, tekrar uyudu.
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
"Resulullah (sa)`ı Kabe`nin avlusunda gördüm, elleriyle şöyle ihtiba edip oturmuştu" dedi ve ihtiba oturuşunu (göstererek) tarif etti. Bu kurfusa idi.
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Anlattığına göre, "Kişinin (namazda) elini boş böğrüne koymasını mekruh addederdi ve: "Bunu Yahudiler yapar" derdi." [Rezin tahric etmiştir. Ancak Buhari bunu bir bab başlığında muallak olarak kaydetmiştir (Buhari, Enbiya 50)]
Sıra :