Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Salih
· Sahîfe
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Hazâ Semâ'î
· Huddistu An Fulân
· Kurıe Ala Fulan Ve Ene Esme'u
· Mercûh Aleyh
· Mutekaribu’l-Hadîs
· Ta'lîku'l-İcâze
· Tusâ’î
· Atıf Tedlisi
· Ekseru's-Sahâbe Hadisen
· Elfâz-ı Cerh Ve Ta'dîl
· Haber-i Aziz
· Haber-i Mütevâtir

Son Okunanlar
· İtibâr
· Sahîh-Garib-Hasen
· Nesh
· Cevdet
· Cem
· Etrâf
· Ruvîye An Fulân
· Ahberanî Fulân Kitâbeten
· Mudebbec
· VecihTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

İtibâr

Sözlükte taaccüp etmek, ibret almak, önem vermek manalarıyla ifti'al babından mastardır.

Hadis ıstılahı olarak, ferd zannedilen bir hadisin başka tarik veya tariklardan rivayet edilip edilmediğinin, bir diğer ifadeyle ravisinin gerçekten tek olup olmadığının araştırılmasına denir. Bu araştırma bir bakıma bilinen tek ravisinden başka biri tarafından rivayet edilip edilmediğinin açığa çıkması için yapılır. Bunun için hadis, müsned, cami, cüz ve öteki hadis kitaplarından aranır. İsnadları teker teker gözden geçirilir. Böyle bir araştırma sonunda ravisinin tek olduğu, öteki deyişiyle bir raviden başka rivayet edenin bulunmadığı anlaşılırsa hadis ferd olarak kalır. Başka ravi ya da raviler tarafından rivayet edilmiş olduğu açığa çıkarsa ferd olmaktan kurtulur.

İ'tibar belli kaideler içinde yapılır. Şöyle ki, hadis ilminde derinleşmiş, hadislerin rivayet tariklanna hakkıyla vakıf alim bir muhaddis, ferd sanılan hadisi ele alır. Çeşitli hadis kitaplarına müracaat ederek rivayet yollarını inceler. Diğer ravilerin rivayetleriyle karşılaştırır. Aynı hadisi aynı lafızlarla rivayet eden olup olmadığına bakar. Bunu anlamak için önce rivayette tek kaldığı zannedilen ravinin akranlarından işe başlar. O hadisi rivayette tek kalan ravinin şeyhinden başka bir ravinin rivayet edip etmediğini inceler. Böyle biri yoksa şeyhinin şeyhinden başkası rivayet etmiş midir, bunu açıklığa kavuşturmak maksadiyle isnadın başına kadar iner. Bu esaslar dahilinde yapılan araştırma sonunda herhangi bir ravinin rivayetini tesbit ederse önceden ferd sanılan hadise mutabaat hasıl olur. Ne var ki baştan ferd olduğu sanılan hadisin bilinen ravislnden başka bir ravi tarafından rivayet edilen hadisin öncekiyle benzer lafızlarda olup olmadığı dikkate alınır. Eğer lafız benzerliği yoksa aynı manada rivayet edilmiş başka hadis olup olmadığı araştırılır. Şu hale göre i'tibar, bir hadisin garabetten kurtarılabilmesi için belli esaslar dahilinde yapılan etraflı bir araştırmadır.

İ'tibara misal vermek gerekirse şöyle bir örnek üzerinde durulabilir. Hammâd b. Seleme bir hadisi mutabaat söz konusu olmadan Eyyûb es-Sahtiyânî'den; Eyyûb, Muhammed b. Sîrîn'den; Muhammed b. Şîrîn Ebu Hureyre'den, Ebu Hureyre de Hz. Peygamber (s.a.s)'den rivayet etmiş olsun. Böyle bir hadis i'tibar araştırmasına tabi tutulacaksa işe önce İbn Sîrîn'den Eyyüb'dan başka bir kişi tarafından rivayet edilip edilmediğinin araştırılmasıyla başlanır; zira hadisde mutâbaatın söz konusu olmaması onu Eyyüb'dan Hammâd b. Seleme'den başka rivayet eden olmaması manasınadır. O yüzden ilk önce Eyyub'un Muhammed b. Sîrîn'den rivayette tek kalıp kalmadığına bakılır. Olumlu bir sonuca vanlmazsa İbn Sîrîn'dan başka bir sika ravinin Ebu Hureyre'den rivayet edip etmediği incelenir. Bu da bulunmazsa bu sefer de aynı hadisi Hz. Peygamber (s.a.sj'den Ebu Hureyre'den başka bir sahabinin aynı veya benzer lafızlarla rivayet edip etmediği tetkik edilir. Yapılan bu araştırma sonunda herhangi bir tabakada hadisi rivayet eden başka bir ravi tesbit edilebilirse hadis garabetten kurtlur; ferd olmaktan çıkar. Öyle olunca itibarın maksadı ferd sanılan bir hadisin gerçekten öyle olup olmadığının açıklığa kavuşturulmasıdır. Tabiatiyle ferd zannedilen bir hadis i'tibar sunucu başka ravi tarafından rivayet edildiği açığa çıkıp ferd olmaktan kurtulunca sıhhat yönünden kuvvet kazanır. Amel edilmeye yarayışlı hale gelir. Yoksa i'tibar boşuna bir gayret değildir.


12.02.2009 tarihinden beri 5564 defa okundu. Son takip: 19.11.2018 - 01:00


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Sîğatu'l-Cezm · Ruvînâ · Ma'ruf · Cerh Ve Ta'dil Kaideleri · Kalb Fi's-Sened · Cerh-i Müfesser · Muhmel · Merâsîlu's-Sahâbe · İcâzetu'l-Mu'ayyen Li'l-Muayyen Fî'l-Mu'ayyen · Telkin · El-Aşera · Meşyeha · Gayruhû Evsak Minhu · İrsâl-i Celi · Eceztuke İn Ahbabte · Fîhi Da'fun · Turuk · Sikatun · Takrîr · Rivayet Şartları · İlmu'r-Rivâye · Lâ Yuhteccu Bihî · Belağanâ · Mâ Alâ Şarti'l-Buhârî · Dâru'l-Hadîs · Zabt-ı Kitab · Udûl · Teşdîd · Tahammulu'l-Hadîs · Eceztuke Ve Li-Evlâdike Ve Li-Akîbike · Ahberanî Racul · Asleyn · A'demu's-Sıhha · Ceyyid · Ta'anû Fîhi · Tunkiru Merre Ve Ta'rıfu Uhrâ · Buhârî · İstişhad · Ahberanâ Racul · Kassâs · Mevâlî · Sünen İbni Mace · Tarahûhu · Mislehû Sevâ'en · Rava'n-Nâs Anhu · Sumânî · Fî Hadîsihî Da'fun · Haddesenî Ba'du Ashâbinâ · Tercih · Eceztu Li-Men Edreke Zemânî
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Sahîhu’l-Hadîs · Muttehem Bi'l-Vad’ · Galatâtu'l-Muhaddisîn · Ed'afu'l-Esânîd · Vasiyye Bi'l-Kitâb · Cerh Ve Ta'dil Kaideleri · Avâlî · Du'afâ · Eceztuke En Tervıye Annî Mâ Sahha İndeke Mimmâ Semi'tuhû Ve Mâ Se'esma'uhû · Es-Sunnetu’l-Kavliyye · Fîhi Lînun · Fuhşu'l-Ğafle · Haber-i Aziz · Haber-i Mütevâtir · Hafî İnkıta · Hafî Mursel · Hasenu'l-Hadîs · Huve Ruknu'l-Kizb · İrsâl-i Hafî · İttefekâ Aleyh · Kale Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · Kale Resûlullah (s.a.s) Fîmâ Yervîhi An Rabbihi · Lehû Mâ Yunker · Lem Yesbut · Leyse Bi-Zalik · Mu'allil · Mubhemu't-Ta'dîl · Mukâtebe Makrûne Bi'l-İcâze · Muntehâ-yı Sened · Munâvele Makrûne Bi'l-İcâze · Rumiye Bi'l-Kader · Sahih-Garib · Sahîh Muttefak Aleyh · Sâlih Li'l-İhticâc · Semâ'u's-Sağîr · Sîğatu't-Temrîz · Sirkatu'l-Hadîs

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber