Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· İmâm
· Şeyhun Vasatun
· Yeda'u'l-Hadîse
· Yervi'l-Menâkîr
· De-Se-Nî
· İntikâd-ı Esânîd
· Meratibu's-Sahîh
· Rivâyetu'l-Âbâ Anil-Ebnâ
· Sikatun-Mutkinun
· Sirkatu'l-Hadîs
· Tazbîb
· Cehâletu'l-Vasf

Son Okunanlar
· Ale'l-Ebvâb
· Asleyn
· Alâmetu'd-Darb
· Vasatun
· 2. Kaynakça
· İttisal
· Uhdira
· Teğayyera Bi-Âhirih
· Elfâzu'l-Edâ
· RavâTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Ale'l-Ebvâb

“Bablarına göre” anlamını verir. Muhaddislerin hadis tasnifinde genellikle takip ettikleri iki metottan birincisi ve en çok kullanılanıdır.

Bu mototla tasnifte hadisler, fıkıh konularına göre ayrılır ve aynı konudaki hadisler kitâb başlığı altında ayrı bir bölüm halinde bir araya getirilir. Böylece bir araya getirilen hadislerin her biri de bâb başlığıyla ayrı bir bölüm halinde sıralanır. Sahih-i Buhârîde ilim konusundaki hadislerin Kitâbu'1-İlm ana başlığı altında ve birer ikişer hadisten meydana gelen 53 babda toplanması ale'l-ebvâb metoduyla tasnifin misalini oluşturur.

Kitâb başlığı altında birkaç ana konuda toplanan hadislerden meydana gelen kitaplara cami veya musannef adı verilir. Kaydetmek gerekir ki, musannefler daha çok ahkâm hadislerini ihtiva ederler.


12.02.2009 tarihinden beri 26939 defa okundu. Son takip: 17.05.2022 - 02:48


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Nâsih · Eceztuke (Cemî'a) Mâ Ucîze Lî Rîvâyetuh · Tahdîs · Leyyinu'l-Hadîs · Rumiye Bi'l-Kader · Uşâriyyât · Muztarib · Eceztuke En Tervıye Annî Mâ Sahha İndeke Mimmâ Semi'tuhû Ve Mâ Se'esma'uhû · Nazil İsnad · Şartu’l-Buhârî · Leyse Bi-Kaviyy · Fî Hadîsihî Da'fun · Mursil · İntiâ'u's-Sened · Tesmiyetu'r-Ruvât · Mülakat · El-Hadîse Bi-Tûlihî · Buldânu'r-Ruvât · Talebul-İlm · Metin · Ve Hazâ Lafzu Fulân Kale · Fîhi Ednâ Mekal · Nuzûl · Nehâ · Eceztu Leke (Li Fulân) Mâ Sahha Ve Ma Yesihhu Min Mesmû'âtî · Muhtelefun Fîhi · Evsaku'n-Nâs · Hadis Tarihi · Muttefekun Aleyh · Kitâbet · Muksirûn · Sünen Nese'î · Buhârî · İhbar · Haddesenî Ba'du Ashâbinâ · Şuyuh Tedlîsi · Mahrecuhu Ma'rûf · Fe'ale Fulân · Ashâbu's-Suneni'l-Erba'a · Nahvehû · Sirkatu'l-Hadîs · Ashâbu'l-Aşerât · Munkeru'l-Hadîs · Sahîhu'l-İsnâd · Esmâ'u'l-Muhaddisîn · Eceztuke İn Ahbabte · Mukaribu'l-Hadîs · Haddesenâ · Hâl-i Ruvât · Tevârih Ve Vefeyât
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Vakafehu · Li'd-Da'fi Ma Huve · Kas · Hasen Ü-Gayrîhî · Merfû' Hükmen · Lâ Yus'elu An Mislihî · Edeb · Ebâha Lî · Zekera Lî Fulân · Semi'tu Fulânen Yekûlu · İhâle · Aşera -yi Mübeşşere · Mucîz · Hadis İlmi · Zabt-ı Kitab · Ahberanâ Muşâfeheten · İrvi Hazâ Annî · Vâdi · Sahîh-Garib-Hasen · Ruviye Ani'n-Nebî · Sıhhat · Lâ Yesıhhu · Kale Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Ev Kemâ Kale · Uhtulife Fîhi · Lâ Yu'teberu Bihi · Kat’ Tedlisi · Sikatun-Mutkinun · Rivâyetu'l-Âbâ Anil-Ebnâ · Mevlâhum · Tedlîsu'l-Kat’ · Eceztu Leke (Lekum) Cemî'a Mesmû'âtî · Şeyhun · Buldânu'r-Ruvât · Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz · Ve'l-Lafzu Lehu · Yerfau'l-Hadîse

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber