Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Ya'nî
· Yehimu Fî Hadîsihî
· Yervîhi
· Da'îfun Cidden
· Eczâ'u'l-Hadîs
· Ed'afu'l-Esânîd
· Enne Fulânen Ahberahû
· Mutarrahu'l-Hadîs
· Sadûkun Lehû Evhâm
· Sebtun-Huccetun
· Şurûtu’r-Rivâye
· Ta'lîk Bi-Sîgati't-Temrîz

Son Okunanlar
· Ale'l-Ebvâb
· Kale Resûlullah
· 2. Kaynakça
· Âlî
· Sünen
· Sudâsiyyât
· Hasen-Sahih
· Muharref
· Makrûnen
· Sâlih Li'l-İ'tibârTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Ale'l-Ebvâb

“Bablarına göre” anlamını verir. Muhaddislerin hadis tasnifinde genellikle takip ettikleri iki metottan birincisi ve en çok kullanılanıdır.

Bu mototla tasnifte hadisler, fıkıh konularına göre ayrılır ve aynı konudaki hadisler kitâb başlığı altında ayrı bir bölüm halinde bir araya getirilir. Böylece bir araya getirilen hadislerin her biri de bâb başlığıyla ayrı bir bölüm halinde sıralanır. Sahih-i Buhârîde ilim konusundaki hadislerin Kitâbu'1-İlm ana başlığı altında ve birer ikişer hadisten meydana gelen 53 babda toplanması ale'l-ebvâb metoduyla tasnifin misalini oluşturur.

Kitâb başlığı altında birkaç ana konuda toplanan hadislerden meydana gelen kitaplara cami veya musannef adı verilir. Kaydetmek gerekir ki, musannefler daha çok ahkâm hadislerini ihtiva ederler.


12.02.2009 tarihinden beri 21123 defa okundu. Son takip: 24.01.2021 - 12:44


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Nâsih · Es-Sahîfetu's-Sahîha · Lehû Belâya · Muttefekun Aleyh · İn Sahha'l-Haber · Sevveğa Lî · Yervîhi · Uhbirtu An Fulân · Munâvele · Akva'l-Esânîd · İnteha'l-Lahak · Eceztu Leke (Li Fulân) Mâ Sahha Ve Ma Yesihhu Min Mesmû'âtî · Vakf · Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz · Ashâb-ı Kiram · Cüz · Ahbâr · Mâ Akrabe Hadîsehu · Kurie Aleyhi Ve Huve Yesme'u · Fâhişu'l-Galat · Sıhhat Şartları · Ravi · Taz'îf · Kunna Nef'alu Ala Ahdi'n-Nebî (s.a.s) · Haddesenî Men Lâ Ettehimu · Ev Kemâ Kale · Ma'nen Rivayet · Vâkıf · Mislehû Sevâ'en · Yeda'u'l-Hadîse · Ricâlu'l-Hadîs · Takyîdu'l-İlm · Mürsel-i Sahâbî · İrmi Bihî · Leyse Bi-Sahîh · Yerfa'uhû · Ahberanî · Mahrec · Nehâ · Tedvînu'l-Hadîs · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Tashîh · Lem Ekıf Lehu Alâ Asl · Asar · Lâ Tehillu Kitâbetü Hadîsihî · Merfû' Hükmen · Tardiye · Udûl · Lafzen Mütevâtir · Lem Yesıhh · Lakab
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Ya'nî · Yehimu Fî Hadîsihî · Yervîhi · Da'îfun Cidden · Eczâ'u'l-Hadîs · Ed'afu'l-Esânîd · Enne Fulânen Ahberahû · Dabtu'l-Kitâb · Hafîtyu'l-İrsâl · Hasenu’l-İsnâd · Fî Hadîsihî Da'fun · Yeda'u'l-Hadîse · Tedlîsu's-Sukût · Mukâtebe · Mucâz · Ahberanî Fulân Kitâbeten · Evhâm · Mucma' Alâ Terkihî · Subâ'iyyât · Cârih · Fiten · Temrîz · Mu'dal · Menferede Bihî Müslim · Seketû Anhu · İbtidâ-yı Sened · Makbul · Zenadıka · Cehâlet-i Ayniyye · İhve Ve Ahavât · Ceyyid · Evtânu'r-Ruvât Ve Buldânihim · Mevlâ · Lâ A'rifuhu Bi-Hâze'l-Lafz · el-Kutubu'l-Erba'a · İbn Mâce · Tabakât

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber