Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Tevâtür
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız
· Zındık

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Enbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi
· Mudelles Anh
· Mudric
· Munâvele Makrûne Bi'l-İcâze
· Muştebih
· Sadûkun Teğayyera Bı-Ehara
· Sahîhun Înşa'allah
· Sebtun-Huccetun
· Şartu Müslim
· Uşâriyyât
· Zabt-ı Sadr
· Câ'e An Fulân Mevkûfen

Son Okunanlar
· Sünen Dârimî
· Kalb Fi's-Sened
· Muhmel
· Kale Resûlullah
· Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu
· Ebâha Lî
· Muttefekun Alâ Terkihî
· Rivâyetu'l-Âbâ Anil-Ebnâ
· Enbe'enâ Muzâkereten
· MumlîTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Sünen Dârimî

Hicri üçüncü asır alimlerinden Abdullah b. Abdirrahman ed-Dârimî'nin daha çok ahkâm hadislerini ihtiva eden hadis kitabıdır. Bazı muhaddislerce müsned ismiyle anılmış olmakla birlikte fıkıh bablarına göre tertip edildiğinden sünen tipinde bir eserdir. Kimi alimler tarafından sahih adıyla da anılmıştır. 1083Ancak, daha çok Sünen Dârimî ismiyle meşhur olmuştur.

Sünen Dârimî, diğer bazı sünen kitapları kadar rağbet görmemiştir. Bununla birlikte el-Alâ'î, Ala'uddun Moğoltay, İbn Hacer gibi bir kısım hadis alimleri tarafından özellikleri göz önünde tutularak Sünen İbni Mâce yerine kutub-i sitte'nin altıncı kitabı olmaya layık görülmüştür.

Tertibinin güzelliği, ravileri arasında zayıf sayılanların az oluşu, sulâsiyyâtın fazlalığı gibi hususlar önemli özellikleri olarak görülmüştür. Mürsel ve mevkuf rivayetleri fazla olmakla beraber şâz ve münker hadisleri olmayışı da Sünen Da-rimî'nin mühim bir özelliği olarak görülmüştür.


12.02.2009 tarihinden beri 10029 defa okundu. Son takip: 19.08.2017 - 03:36


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Mahfuz · Murû’et · Zenadıka · Misle Hadisin Kablehu Metnuhû Kezâ Ve Kezâ · Mâ Alâ Şartihimâ · Şartu’l-Buhârî · Vecedtu Bi-Hatti Fulân Ve Ecâze Lî · Evâ'il · Sadru’l-Hadîs · Yeda'u'l-Hadîse · Elfâzu't-Ta'dil · Lehû Mâ Yunker · Mat'ûnun Fîhi · Ahkâm · Rivayet Şartları · Nushatu'l-Asl · Eceztu Ehle Zemânî · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten · İlâhî Hadis · Mevdû'u'l-İsnâd · Haddesenî Ba'du Ashâbinâ · Lem Ecid Lehu Aslen · Fısku’r-Râvî · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · İcâzetu'l-Mu'ayyen Li'l-Muayyen Fî'l-Mu'ayyen · Sebtun-Hafizun · Esahhu Şey'in Fi'l-Bâb · Lem Yervihi İllâ Fulan An Fulân · El-Fiten Ve'l-Melâhim · Tevârih Ve Vefeyât · İmâm · Takrîr · Enne Fulânen Kale · Hasenu’l-İsnâd · Menâkib Ve Mesâlib · Mesrûk · Hiyârun · Kale Lî Fulân · Du'ife · Mesânîd · Tedlîs · Tekaddum-u Sem⒠· Sahâbî Mürseli · Mecâlis · Hasen Li-Zâtihî · Lâ Asle Lehu Bi-Haze'l-Lafz · Tukullime Fîhi · Salih · Lâ A'rifuhu · Teferrede Bihî Fulân An Fulân
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Yehimu Fî Hadîsihî · Refe'ahû · Lem A'rifhu · Belağanâ · Âlî İsnad · Esahhu'l-Kutub · Vehn · Sad · Da'îfun Cidden · Kırâ'a Ale'ş-Şeyh · Mucâlese · Ta'dîl Gayru Sarîh · Tahsîn · Lem Yervihi İllâ Fulan An Fulân · Mutâba'a Kasıra · Elfâzu'ı-Cerh · Esbât · Kuna · Takrîrî Sünnet · Ve'l-Lafzu Li-Fulân · Ahbâr · Elkâbu'l-Muhaddısîn · Sarık · Garîbi'l- Mutlak · Tahammulu'l-İlm · Terekûhu · Tabâkutu's-Sahâbe · Tevâtür-ü Manevî · Es-Sahîhân · Tahammulu'l-Hadîs · Ahrecehû · Ta'dil Lafızları · Mûdih · İlm-i Âsâr · Muştebih · Tebe'u't-Tâbi'în · Er-Rıhle Fî Talebi'l-Hadîs

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber