Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Tevâtür
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız
· Zındık

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Semi'tu Fulânen Kırâ'aten Aleyh
· Sahîhun Înşa'allah
· Telakkub
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Tusâ'iyyât
· Yuzkeru
· Enşedenâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi
· Lâ Yesıhhu
· Lem Ecidhu Hâkezâ
· Mâ Alâ Şarti'l-Buhârî
· Maklûbu'l-İsnâd
· Mesânîd

Son Okunanlar
· Muştebih
· İlm-i Ahbâr
· Lem Ecidhu
· Keşt
· Leyse Bi-Merdiyy
· Esma-Yı Müfrede
· Mutâba'at-ı Kasıra
· Fısk Bi'l-Ma'siye
· İttefekâ Aleyh
· Da'îfun CiddenTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Muştebih

Kelime olarak şüphelenen manasına geldiği gibi şüpheli, hakkında şüpheye düşülen şey manasına da gelir. Terim olarak genelde yazılışları birbirine benzediği halde tashif sonucu birbirinden farklı oluşan kelimelere denilmiştir. İsimleri bir olduğu halde babalarının isim veya nisbeleri yazılış bakımından aynı, fakat okunuşu farklı olan isimleri konu olarak alan ilme de denilmiştir.

ez-Zehebi'nin el-Muştebih bi'r-Ricâl, Esmâ'ihim ve Ensâbihim isimli eseri ile İbn Haceri’l-Askalânî'nin Tebsîru'l-Muntebih bi-Tahrîri'1-Mutebihi konunun iki mühim kaynağıdır.

Bunun yanısıra bir de Muhammed b. Abdillah ve Abdullah b. Muhammed misâli yazılışları ve okunuşları aynı olmakla birlikte birinin baba ismi diğerinin oğul; birinde oğul ismi diğerinde baba olan muştebih isimler de vardır. Bunlara Muştebih Maklûb adı verilmiştir. (Bk. Mu'telif ve Muhtelif).


11.02.2009 tarihinden beri 2952 defa okundu. Son takip: 17.10.2017 - 12:25


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Âhır · Mu'ennen · Haddesenî Men Lâ Ettehimu · Garîbi'l- Mutlak · Tabakât · Zâhibu'l-Hadîs · Mutaba'a Nâkısa · Salih · Akıl · Vahiy · Mechûlu'l-Adâle · Esbetu'l-Esânîd · Sahâbî Mürseli · Lem Yuced Lehu Asl · Teğayyera Bi-Âhirih · Mutekaribu’l-Hadîs · Tesebbut · Hasenu’l-İsnâd · Cerh Mertebeleri · Lem Ecid Lehu Aslen · Er-Rıhle Fî Talebi'l-Hadîs · Mustahrec · Uluvv-u Mutlak · Munker · Uşâriyyât · Tahvîl · Merâtibu'l-Cerh · Min...İlâ · Leyse Bi-Sika · Şâz Merdûd · Ale'l-Ebvâb · Tukullime Fîhi · Hıfzı Kezâ · İcâze Li'l-Mechûl · Telfîku'l-Hadîs · Sikatun-Hâfizun · Leyse Bi-Merdiyy · Mürüvvet · Mucma' Alâ Terkihî · Lem Ecidhu · Muztarıbu'l-Hadîs · Ferd-i Muhâlif · Tedlîs · Me’mûn · İ'râbu'l-Hadîs · Vahid · Ta'lîk Meczûm · Akrân · Mutâba' Aleyh · Ta'dîl Mertebeleri
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Humasiyyât · Ka-Senâ · Rumiye Bi'l-Kader · Yuhkâ · Ahbâr · Muşebbeh · Mutarrah · Ruba’î · Hâlu'r-Ruvât · Esahh · Seyyi'u'l-Hıfz · Rakş · Lem Yervihi İllâ Fulan An Fulân · Sahibu'l-Bid'a · Mâ Alâ Şartihimâ · Vasalehu · Gayru Me'huz Bih · Neseb · Cerh-i Müfesser · Tarih · Kalb Fi's-Sened · De-Se-Nî · Ev Kemâ Kale · Ravâ Lehu · Sebtun · Gayru Me’mûn · Câ'e Ani'n-Nebî · An · Elkâb · Mütevatir-i Ma'nevî · Fîhi Nazarun · Semi'tu Fulânen Kırâ'aten Aleyh · Enne · Sahîh Li-Zâtihi · Lehû Belâya · Lâ A'rifuhu Bi-Hâze'l-Lafz · Kaviyyu'l-Hadîs

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber