Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Salih
· Zındık
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Sahibu'l-Hadîs
· Tarahûhu
· Yenmîhi
· Cehâletu'l-Vasf
· Da'îf
· Da'îfun Vahin
· Du'ife
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî
· Eceztuke İn Eredte
· Enne Fulânen Kale
· El-Etbâ
· Fîhi Halfun

Son Okunanlar
· Cehaletu't-Ta'yîn
· Tevâtür
· Kalb
· Muttefekun Aleyh
· Vav
· Fâhişu'l-Galat
· İstinbat
· İsnad
· Ahrece Anhu
· Arz-ı Kırâ'atTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Cehaletu't-Ta'yîn

Kimliği kestirilemeyen ravinin cehaleti manasına tamlamadır. Hadis Usûlü İlminde bazı isnatlarda görülen “ev” edatının ifade ettiği tereddütle ilgilidir.

Bazı raviler isnatlarında bazen ahberanâ fulânun ev fulânun gibi bir eda sîgası kullanırlar. Bu durumda ravi hadîsi isimlerini verdiği şeyhlerinden hangisinden aldığını kestirememiş demektir. Bunun sonucu her iki şeyhi hakkında kesinlikle hangisinden olduğunu tayin edememekten doğan bir cehalet söz konusu olmuştur ki buna cehâletu't-ta'yin adı verilmiştir.

Şu var ki, böyle bir durumda kestirilemeyen şeyhlerden her ikisi de sika ise ortaya çıkan ta'yin cehaletinin gerek isnada, gerekse metne herhangi bir zararı dokunmaz.


12.02.2009 tarihinden beri 3246 defa okundu. Son takip: 23.03.2018 - 03:52


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Enne · Maklûbu'l-İsnâd · Emâlî · Hadis Tedvini · Kale Fulân · Esahhu Şey'in Fi'l-Bâb · Subâ'iyyât · Muharric · Hazâ Min Hadîsî Fervihî Annî · Dabbe · Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze · Telfîk · Tasnîf · Mucîz · Lâ Yus'elu An Mislihî · İcâze Mâ Lem Yesmahu'l-Mucîz · Sadûkun Lâkınnehû Mubtedi' · Aşera -yi Mübeşşere · Ale'l-Ebvâb · Tedlîsu'l-Bilâd · Leyse Bi-Zâke'l-Kavî · Sabit · Tebe'u't-Tâbi'în · Nazil İsnad · Mürüvvet · Mu’addil · Ekâbir Ve Esâğir · Sebtun-Hafizun · Dabtu'l-Kitâb · Mercûh Aleyh · Sevk · Evhâm · Tekaddum-u Vefat · Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz · Râcih · Zabt-ı Sadr · Kaviyyu'l-Hadîs · Esbât · Bedel · Muztarib · Adûl · Vâdi · Hükmen Merfû · Ruknu'l-Kizb · Eşeddu'n-Nâsi Kizben · Tedlîsu'l-İsnâd · Ziyâdâtu's-Sikât · Şekkun Mine'r-Râvî · Kalb Fi's-Sened · Vecedtu Bi-Hatti Fulân
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Tâbi · Leyse Bi's-Sika · Tesmî · Ta'lîk Meczûm · Yekzibu · Haddesenâ İcazeten · Zâhibun · Mursil · İsnâd-ı Âli · İcâze Mâ Lem Yetehammelhu'l-Mucîz · Nâsihu'l-Hadîs Ve Mensûhuhû · Nisbe · Raffâ · Tevârih Ve Vefeyât · İlhak · İbdâl · Ruvînâ · Tashîf · Garâbet · Lafzı Tevatür · Tabâkutu's-Sahâbe · Gayru Sâbit · İcâze · Ka-Senâ · Lehû Ahâdîs Menâkîr · Etkan · el-Kutubu's-Sitte · E'imme Sitte · Cerh Ve Tadil Lafızları · Haber-i Âhad · Leyse Bi-Zalik · Mutaba'a Nâkısa · Sadûkun Lehû Evhâm · Müselsel Bi'l-Hilf · Erselehû Fulân · Muhmel · Ale'l-Mesânîd

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber