Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· İlle Gâmıda
· Sadûkun Yehimu
· Ta'lîku'l-İcâze
· Subâ'iyyât
· Fe'ale Fulân
· İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen
· İttefekâ Aleyh
· Kalîlu't-Tahdîs
· Merdûd Âhad
· Murselu's-Sahâbî
· Tarahûhu
· Yebluğu Bihi

Son Okunanlar
· Ashâbu's-Suneni'l-Erba'a
· Adlu’r-Rivâye
· Sahîfe
· Muttehem
· Adâletu's-Sahâbe
· Usûl-ü Hadis
· El-Muvatta’
· Cami
· Ale'r-Ricâl
· Sünen
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Raviler » Aişe

Aişe

Aişe ravisine ait 39 sayfada 381 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39    ileri »

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Veliler Ve Şahidler
Ravi : Aişe
Hadis : Ebu Huzeyfe İbnu Utbe İbni Rebia İbni Abdi Şems (ra) -ki bu zat Bedir Gazvesi`ne katılmıştı- Salim`i evlat edinmiş ve kardeşinin kızı Hind Bintu`l-Velid İbni Utbe İbni Rebia ile evlendirmişti. Salim ise, ensardan bir kadının azadlısı idi. Nitekim, Resulullah (sav) da Zeyd (ra)`i evlat edinmişti. Cahiliye devrinde kim bir adam evlat edinirse, halk bu adamı evlat edinen kimseye nisbet ederek çağırırdı. O, ayrıca yeni babasına varis de olurdu. Bu tatbikat Rab Teala`nın şu kavl-i şerifleri nazil oluncaya kadar devam etti. (Mealen); "Onları kendi babalarına nisbet edin. Allah katında doğru olan budur. Eğer babalarının kim oldugunu bilmiyorsanız, zaten onlar sizin din kardeşleriniz ve dostlarınızdır..." (Ahzab 5).
HadisNo : 5664

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Müebbed Haramlık
Ravi : Aişe
Hadis : Ebu`l-Kuays`ın kardeşi Eflah, örtünmeyi emreden ayet indikten sonra yanıma girmek için izin istedi. Ben: "Allah`a yemin olsun, Resulullah (sav)`dan izin istemedikçe ben ona izni vermeyeceğim! Çünkü onun kardeşi Ebu`l-Kuays beni emziren kimse değildir, beni Ebu`l-Kuays`ın hanımı emzirdi! " dedim. Derken yanıma Aleyhissalatu vesselam girdiler. "Ey Allah`ın Resulü" dedim, Ebu`l-Kuays`ın kardeşi Eflah yanıma girmek için izin istedi. Ben sizden sormadıkça izin vermekten imtina ettim!" dedim. Resulullah (sav): "Amcana izin vermekten seni alıkoyan sebep ne?" buyurdular. Ben: "Ey Allah`ın Resulü!" dedim. Beni emziren erkek değil. Beni onun hanımı emzirdi" dedim. Resulullah yine: "Sen onun girmesine izin ver. Zira o senin amcandır, Allah iyiliğini versin" buyurdular. (Urve devamla der ki): "İşe bu sebeple Hz. Aişe (ra): "Neseb sebebiyle haram kıldıklarınızı emme sebebiyle de haram kılın!" derdi."
HadisNo : 5670

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Müebbed Haramlık
Ravi : Aişe
Hadis : Yanımda oturan bir erkek olduğu halde, Resulullah (sav) odama girdi. Bu hal, ona bir hayli ağır geldi [ve rengi değişti], öfkesini yüzünden okudum. Bunun üzerine: "Ey Allah`ın Resulü! Bu benim süt kardeşimdir!" dedim. "Siz kadınlar süt kardeşlerinizi iyi düşünün! Çünkü süt kardeşliği, açlıktan dolayı hasıl olur!" buyurdular.
HadisNo : 5672

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Müebbed Haramlık
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir veya iki emme ile (süt kardeşliği) haramlığı hasıl olmaz."
HadisNo : 5673

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Müebbed Haramlık
Ravi : Aişe
Hadis : Kur`an olarak inenler meyanında "Malum on emme ile haram sabit olur" ayeti de vardı. Sonra (Rab Teala) onları, malum beş emme ile neshetti. Bu (beş emme) ayetleri, Kur`an`ın okunan ayetleri arasında iken Aleyhissalatu vesselam vefat etti.
HadisNo : 5675

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Müebbed Haram Gerektirmeyen Durumlar
Ravi : Aişe
Hadis : Bir adam hanımını üç talakla boşadı. Kadınla bir başka adam evlendi, ancak bu adam da kadını temasdan önce boşadı. (Kadın tekrar önceki kocasına dönmek istemişti.) Resulullah (sav)`a bu hususta soruldu. "Hayır! İkincisi kadının balcığından tatmadıkça önceki tadamaz!" buyurdular.
HadisNo : 5688

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Kadınlar Arasında Adalet
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) gece taksiminde adalete riayet eder ve derdi ki: "Ey Allahım! Bu taksim benim iktidarımda olanla yaptığım bir taksimdir. Senin muktedir olup benim muktedir olmadığım şeyden dolayı beni levmetme!" Benim muktedir olmadığım dediği şeyle kalbi kastederdi.
HadisNo : 5709

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Kadınlar Arasında Adalet
Ravi : Aişe
Hadis : Sevde Bintu Zem`a (ra), gününü Aişe`ye hibe etti. Böylece Resulullah (sav) Aişe`ye iki gün ayırıyordu. Bir kendi günü, bir de Sevde`nin günü.
HadisNo : 5710

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Kadınlar Arasında Adalet
Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) hastalandığı zaman kadınlarını çağırdı, yanında toplandık. "Ben sizleri teker teker dolaşacak durumda değilim. Uygun görürseniz Aişe`nin yanında kalmama müsaade edin, orada kalayım" buyurdular. Kadınlar da kendisine izin verdiler.
HadisNo : 5711

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Azl Ve Gayle Hakkında
Ravi : Aişe
Hadis : Eğer bir kadın kocasının geçimsizliğinden veya kendisinden yüz çevirmesinden korkarsa, bazı fedakarlıklarla sulh olup aralarını düzeltmelerinde onlar için bir günah yoktur. Sulh ise daha hayırlıdır..." (Nisa 128) ayeti hakkında dedi ki: "Bu ayet, şöyle bir kadın hakkında inmiştir: "Bir erkeğin nikahı altındadır, ancak erkek onunla beraberliği fazla istememektedir, onu boşayıp bir başkasıyla evlenmeyi arzulamaktadır. Ona kadın: "Beni boşama, yanında tut, ama dilersen bir başkasıyla da evlen. Sen bana infak ve gece ayırma hususunda serbestsin" der. İşte ayette geçen şu meal bu manayadır: "Bazı fedakarlıklarla sulh olup aralarını düzeltmelerinde onlar için bir günah yoktur. Sulh ise daha hayırlıdır."
HadisNo : 5719

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber