Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· İmâm
· Yeda'u'l-Hadîse
· De-Se-Nâ
· Hafîtyu'l-İrsâl
· Tazbîb
· Tusâ'iyyât
· Ve Zekera'l-Hadîse
· Yervîhi
· Derecâtu's-Sahîh
· Eceztu Leke Cemî'a Merviyyâtî
· Enne Fulânen Kale
· Haddesenâ Fulân Kıra'aten Aleyhi

Son Okunanlar
· El-Mezîd Fi Muttasıli’l-Esânîd
· Fıkhu'r-Râvî
· Arz-ı Semâ
· Es-Sahîfetu's-Sâdıka
· Âlî İsnad
· İleyhi'l-Munteha Fi'l-Kizb
· İbdâl-i Nazil
· İttisal
· Rikak
· Hâlikun
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Raviler » İbnu Mes`ud

İbnu Mes`ud

İbnu Mes`ud ravisine ait 16 sayfada 156 kayitli rivayet hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16    ileri »

 
Fasil : LİBAS (GİYECEKLER) BÖLÜMÜ
Konu : Yün Hakkında
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Musa aleyhisselam`ın Rabbi Teala hazretleriyle konuştuğu gün, üzerinde yünden bir şalvar, yünden bir cübbe, yünden bir kisa, yünden küçük bir serpuş (takke) vardı. Ayağında da ölü eşek derisinden mamul bir ayakkabı vardı."
HadisNo : 5299

 
Fasil : LUKATA (BULUNTULAR) BÖLÜMÜ
Konu : Lukata (Buluntular) Hakkında
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Anlattığına göre: "[Yedi yüz dirheme] bir cariye satın almış ve (borcunu ödemeden) sahibini kaybetmiştir. Bir yıl sahibini arayan İbnu Mes`ud onu bulamaz ve bu parayı, bir dirhem, iki dirhem şeklinde parça parça vermeye başlar ve: "Ey Allahım, bunu falanca adına sadaka kabul et! Eğer adam gelirse sadaka benim adıma olacak, borç da uhdemde kalacak!" der. İbnu Mes`ud der ki: "Sahibini bulamadığınız buluntu hakkında böyle hareket edin!"
HadisNo : 5313

 
Fasil : LANETLEME VE SÖVME BÖLÜMÜ
Konu : Lanetleme Ve Sövme Hakkında
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü`min ne ta`n edici, ne lanet edici, ne kaba ve çirkin sözlü, ne de hayasızdır."
HadisNo : 5344

 
Fasil : ÖLÜM BÖLÜMÜ
Konu : Taziye Hakkında
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim (bir belaya) maruz olana taziyede bulunursa, ona öbürünün sevabının bir misli verilir."
HadisNo : 5487

 
Fasil : MESCİDLER BÖLÜMÜ
Konu : Mescidlerin İnşa Edilmesi
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kadının odasındaki namazı holündeki namazından üstündür. Mahda`ındaki namaz ise odasındaki namazından üstündür."
HadisNo : 5515

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Yiyecek Ve İçeceklerin Artıp Bereketlenmesi
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Biz Resulullah (sav)`ın mucizelerini bereket addederdik, siz ise onları bir korkutma vesilesi sayıyorsunuz. Biz Resulullah (sav)`la birlikte bir seferde bulunuyorduk. Suyumuz azaldı. "Bana (bir parça) artık su arayın!" buyurdular, içerisinde azıcık su bulunan bir kap getirdiler. Aleyhissalatu vesselam elini içine soktu ve: "Haydi temiz, mübarek suya gelin. Bereket Allah Teala hazretlerindendir!" buyurdular. Yemin olsun, suyun parmaklarının arasından kaynadığını gördüm. Vallahi biz, yenmekte olan taamın tesbihini işitirdik.
HadisNo : 5594

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Duasının Makbul Olması
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) Ka`be`nin yanında namaz kılarken, Ebu Cehl ve arkadaşları da orada oturuyordu. Bir gün öncesi bir deve kesilmişti. Ebu Cehl arkadaşlarına: "Falan ailenin kestiği devenin işkembesini kim getirip, secdeye gidince Muhammed`in omuzları arasına bırakacak?" dedi. Oradakilerin en bedbahtı firlayıp, işkembeyi kaptığı gibi, Aleyhissalatu vesselam secdeye kapanınca iki omuzu arasına bıraktı. Buna hepsi güldüler, (keyflerinden) birbirlerinin üzerine eğilmeye başladılar. Ben (biraz uzaklarında) ayakta durmuş onlara bakıyordum. Eğer bir destekcim olsaydı onu sırtından atardım. Resulullah secdede idi, başını kaldırmıyordu. Derken biri kalkıp Hz. Fatıma (ra)`ya haber verdi. O, henüz küçük bir kızcağızdı, geldi, işkembeyi sırtından yere attı. Sonra onlara yönelip, hakaretler savurdu. Aleyhissalatu vesselam namazını tamamlayınca, sesini yükseltti ve hepsine bedduada bulundu. Resulullah dua etti mi üç kere tekrar ederdi, bir şey isteyince de üç kere isterdi. Namazı bitince: "Allah`ım, Kureyş(in helakini) sana havale ediyorum!" dedi ve üç kere tekrar etti. Resulullah`ın sesi kulaklarına gelince onlardan gülme gitti. Duasından korkuya düştüler, [Beddua edince bu onlara çok ağır geldi. Zira onlar bu beldede yapılan duaların kabul edildiğini biliyorlardı.] Sonra Resulullah: "Ey Allah`ım, Ebu Cehl İbnu Hişam`ın, Utbe İbnu Rebia`nın, Şeybt İbnu Rebia`nın, Velid İbnu Utbe`nin, Ümeyye İbnu Halef`in, Utbe İbnu Ebi Muayt`ın helaklerini sana havale ediyorum" dedi. Bir yedinciyi de zikretmişti, aklımda tutamadım. Muhammed`i hak ile gönderen Zat-ı Zülcelal`e yemin olsun, Resulullah`ın ismen zikrettiği bu adamları, Bedir günü hep yerlere serilmiş gördüm. Bunlar, sonra da kuyuya, Bedir kuyusuna sürüklenip atıldılar.
HadisNo : 5598

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Müteferrik Mucizeler
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Ay, Resulullah (sav) zamanında iki parçaya bölündü. Aleyhissalatu vesselam bunun üzerine; "Şahid olun!" buyurdu.
HadisNo : 5606

 
Fasil : PEYGAMBERLİK BÖLÜMÜ
Konu : Müteferrik Mucizeler
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Bir diğer rivayette "...Biz Mina`da Resulullah (sav) ile beraberken, ay iki parçaya ayrıldı. Bir parçası dağın arkasında, bir parçası dağın önünde idi. Bize: "Şahid olun!" buyurdu."
HadisNo : 5607

 
Fasil : NİKAH BÖLÜMÜ
Konu : Kız İsteme; Nikah Duasi Ve Nazar
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) bize hacet duasını öğretti. Şöyleydi: "Hamd Allah`a mahsustur. O`ndan yardım dileriz, O`ndan af talep ederiz, nefsimizin şerlerinden, amellerimizin kötülerinden O`na sığınırız. Allah kime hidayet verirse onu saptıracak yoktur. Allah kimi de saptırmışsa, onu da hidayete erdirecek yoktur. Allah`tan başka ilah olmadığına şehadet ederim. Muhammed`in O`nun kulu ve resulü olduğuna da şehadet ederim. Ey iman edenler, adını zikrederek birbirinize talepte bulunduğunuz Allah`tan ve aranızdaki akrabalık bağını koparmaktan korkun! Şurası muhakkak ki Allah üzerinizde murakıbtır" (Nisa 1). "Ey iman edenler! Allah`tan hakkıyla korkun. Sakın ha Müslümanlar olmaktan başka şekilde ölmeyin" (Al-i İmran 102). "Ey iman edenler Allah` tan korkun ve sağlam bir söz söyleyin. Ta ki Allah sizin işlerinizi salaha çıkarsın ve günahlarınızı da affetsin. Kim Allah ve Resulü`ne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur." (Ahzab, 70-71).
HadisNo : 5630

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber