Hadis | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Medine`nin Fazileti

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) her cumartesi günü Kuba Mescidini binekli ve yaya olarak ziyaret ederdi ve içinde iki rek`at namaz kılardı.
Sıra :
4616

Hadis :
Resululah (sav) buyurdular ki: "Kim evinden çıkıp Kuba mescidine gelir ve orada iki rek`at namaz kılarsa bu ona bir umreye bedel olur."
Sıra :
4617

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdu ki: "Uhud öyle bir dağdır ki biz onu severiz, o da bizi sever."
Sıra :
4618

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav), Zü`l-huleyfe`de, vadinin içinde istirahatgahında iken yanına gelip kendisine: "Sen mübarek Batha`dasın!" diyen olmuş. Musa İbnu Ukbe der ki: "Salim rahimehullah, Abdullah`ın devesini indirdiği mescidin yanına bizim de devemizi ıhdırdı. Abdullah İbnu Ömer orada Resulullah`ın istirahat ettiği yeri araştırmak gayesiyle devesini ıhtırırdı. Orası, vadinin dibindeki mescidin aşağısında, mescidle kıble arasında orta bir yerdir."
Sıra :
4619

Ravi :
Hadis :
İbnu Abbas, Hz. Ömer (ra)`den naklen anlatıyor: "Resulullah (sav)`ın Akik vadisinde olduğu sırada şöyle söylediğini işittim: "Bana Rabbimden bir elçi geldi ve "Bu vadide namaz kıl ve Hacc için de umre(ye niyet ediyorum) de!" emretti."
Sıra :
4620

Ravi :
Hadis :
İmam Malik`ten nakledildiğine göre, şöyle demiştir: "Medine`ye giden hiç kimseye, en az iki rekat namaz kılmadan Mu`arras`ı geçmesi muvafık olmaz. Çünkü bana ulaştığına göre, Resulullah (sav), orada gecelemiştir. Orası Medine`ye altı mil mesafededir."
Sıra :
4621