Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Bazı Arap Kabilelerinin Fazileti

Kütüb-ü Sitte eserindeki Bazı Arap Kabilelerinin Fazileti konusu ile ilgili hadisler

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eşlem kabilesini Allah selametli kılsın, Gıfar kabilesine de mağfiret buyursun!"
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kureyş, Ensar, Cüheyne, Müzeyne, Eşlem, Eşca` ve Gıfar benim dostlarımdır. Onların da Allah ve Resulünden başka dostları yoktur."
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki; "Ben Eş`ari cemaatinin geceleyin evlerine girerkenki Kur`an okuyuşlarını seslerinden tanırım. Gündüzleyin girerlerken evlerini görmemiş de olsam, geceleyin Kur`an okuyuşları sebebiyle seslerinden evlerini tanırım. Onlardan biri Hakim`dir. Atlılara -yahut düşmana dedi- rastlayınca, onlara: "Arkadaşlarım, kendilerini beklemenizi söylediler" dedi"
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eş`ariler, gazve sırasında azıkları tükenir, Medine`de de ailelerinin yiyecekleri azalırsa, yanlarında bulunanları bir yaygının üzerinde toplarlar sonra onu tek bir kabla eşit olarak paylaşırlar. Onlar bendendir, ben de onlardanım."
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Beni Temim`i, haklarında Resulullah (sav)`dan işittiğim üç şeyden sonra hep sever oldum. Demişti ki: "Onlar Deccal`e karşı ümmetimin en şiddetlisidirler." Onların zekatları gelmişti. Aleyhissalatu vesselam: "Bu, kavmimizin zekatlarıdır!" buyurdular. Hz. Aişe (ra)`nin yanında onlardan bir esire kadın vardı. "Onu azad et, çünkü o, Hz. İsmail evlatlarından." buyurdular.
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Kays`tan bir adam: "Ey Allah`ın Resulü! Hımyer`e lanet et!" dedi. Aleyhissalatu vesselam ondan yüzünü çevirdi. Adam aynı talebi tekrar edince, Aleyhissalatu vesselam: "Allah Hımyer`e rahmet kılsın. Onların ağızları selam, elleri yiyecek, kendileri de emniyet ve iman ehli kimseler!" buyurdu.
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ezd kabilesi, Allah`ın yeryüzündeki ordusu (ve dininin yardımcıları)dır. Halk onları alçaltmak ister, Allah ise onları yüceltir. İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, o zaman kişi: "Keşke babam Ezdi olsaydı! Keşke anem de Ezdi olsaydı!" diye temennide bulunacak."
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Tufeyl İbnu Amr ed-Devsi, Resulullah (sav)`a gelerek: "Devs kabilesi helak oldu. (Allah`a) asi oldu (ve İslam`a girmekten) imtina etti. Onlara bir bedduada bulunun!" dedi. Orada bulunanlar, Aleyhissalatu vesselamın beddua yapacağını zannetti. Ama O: "Allah`ım, Devs`e hidayet ver, onları imana getir" buyurdu.
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Sahabeler (ra), Aleyhissalatu vesselam`a müracat ederek: "Ey Allah`ın Resulü! Taiflilerin okları bizleri yaralayıp parçaladı. Aleyhlerine Allah`a bir bedduada bulunuverseniz! " dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Allahım, Taiflilere hidayet ver" buyurdular!
Sıra :

Hadis :
Resulullah (sav), bir sahabiyi Arap kabilelerinden birine irşad vazifesiyle gönderdi. Ancak kabile halkı ona hakaretler edip bir güzel dövdüler. Sahabi, Resulullah (sav)`a gelerek durumu haber verdi. Aleyhissalatu vesselam: "Eğer Umman ahalisine gitmiş olsaydın onlar ne söverler ne de seni döverlerdi" buyurdu.
Sıra :