Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Yeme Adabı

Kütüb-ü Sitte eserindeki Yeme Adabı konusu ile ilgili hadisler

Konu :
Hadis :
Resulullah (sav)`ın terbiyesinde bir çocuktum. Yemekte elim, tabağın her tarafında dolaşıyordu. Resulullah (sav) bana ikazda bulundu: "Evlat! Allah`ın ismini an, sağınla ye, önünden ye." Bundan sonra hep böyle yedim.
Sıra :
3876

Konu :
Hadis :
Abdullah İbnu İkraş İbnu Züeyb babasıdan naklediyor: "Kavmim Beni Mürre İbnu Abid, benimle mallarının sadakasını Resulullah (sav)`a gönderdi. Medine ye gelince O`nu (sav) Muhacir ve Ensar`ın arasında oturmuş buldum. Elimden tutup beni Ümmü Seleme radıyallahu anha`nın evine götürdü. Varınca: "Yiyecek bir şey var mı?" diye sordu. Bize, içerisinde bolca serid ve (kuşbaşı) et parçaları olan bir tepsi getirildi. Ondan yemek için yanaştık. Ben elimle kabın her tarafını yokladım. Resulullah (sav) önünden yedi. (Bir ara) sol eliyle sağ elimden tuttu ve: "Ey İkraş! bir yerden ye. Çünkü (kabın içindeki yemek) tek bir yemektir. (Her taraf birdir)" buyurdu. Sonra bize, içerisinde taze ve kuru çeşitli hurmalar bulunan bir tabak getirildi. Bu sefer önümden yemeye başladım. Resulullah (sav)`ın eli ise, tabağın her tarafında dolaşıyordu. Bana da: "Ey İkraş! Dilediğin yerinden (alıp) ye. Çünkü (tabağın içindekilerin hepsi) aynı çeşit değil" buyurdu. Sonra bize su getirildi. Resulullah (sav) elini yıkadı, elinin ıslaklığı ile yüzünü kollarını ve başını meshetti ve: "Ey İkraş! Bu, ateşte pişenden (yenince alınması gereken) abdesttir" buyurdu.
Sıra :
3877

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bereket yemeğin ortasına iner. Öyleyse kenarlardan yiyin, ortadan yemeyin."
Sıra :
3878

Konu :
Ravi :
Hadis :
Ebu Davud`daki rivayet şöyledir: "Sizden biri, bir yemek yeyince yemek kabının üstünden yemesin, aşağısından yesin. Zira, bereket üstünden iner."
Sıra :
3879

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) kişinin arkadaşlarından izin almadan iki hurmayı birlikte yemesini yasaklamıştır.
Sıra :
3880

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eti bıçakla kesmeyin. Çünkü bu, yabancıların işidir. Siz dişlerinizle kemirerek yiyin. Çünkü bu, sıhhat ve afiyet için daha iyidir.
Sıra :
3881

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ben dayanarak yemem."
Sıra :
3882

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav)`ı çömelir vaziyette durup hurma yerken gördüm.
Sıra :
3883

Konu :
Ravi :
Hadis :
Ebu Davud`dan gelen diğer bir rivayette: "Resulullah`a bayat bir hurma getirilmişti. Kurtları çıkarmak için kontrol etmeye başladı.
Sıra :
3884

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Biriniz yemek yeyince, yalamadıkça veya yalatmadıkça elini (mendile) silmesin."
Sıra :
3885