Hadis | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Hayızlı Ve Hayızlı İle İlgili Hükümler

Ravi :
Hadis :
Bir rivayette ise şöyle denmiştir: "Kişi hayızlı hanımına, hayız halinin başlangıcında, kan kırmızı renkte iken temas öderse bir dinar tasadduk etsin. Kanın kesilmeye yüz tutup akıntının sarardığı zaman temas eden, yarım dinar tasadduk etsin." (Tirmizi der ki: "Bu hadis İbnu Abbas (ra)`dan mevkuf (kendi sözü) olarak da rivayet edilmiştir.")
Sıra :
3832

Ravi :
Hadis :
Ebu Davud`un bir rivayetinde hayızlı karısına temas eden kimse hakkında Resulullah (sav)`ın: "Bir veya yarım dinar tasadduk etsin" dediği kaydedilmiştir. Ebu Davud der ki: "Bu rivayet (yani İbnu Abbas`ın "bir veya yarım..." diyerek yaptığı rivayet) sahihtir, ( diğer "...yarım dinar..." diyen rivayet bu kadar kavi değildir.)"
Sıra :
3833

Ravi :
Hadis :
Bir rivayette şöyle denmiştir: "Kişi hanımına kanama halinde temasta bulunmuşsa bir dinar, kanın kesilme halinde temas etmişse yarım dinar tasadduk eder."
Sıra :
3834

Ravi :
Hadis :
Ben hayızlı iken Resulullah (sav)`ın başını yıkardım.
Sıra :
3835

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav), ben hayızlı iken kucağıma yaslanır ve Kur`an okurdu.
Sıra :
3836

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav), (bir gün) bana (kendisi mescidde iken) "Humra`yı bana getiriyor!" buyurdular. "Hayızlıyım" diye cevap verdim. "Senin hayızın elinde değil ki!" dediler.
Sıra :
3837

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) bizden biri hayızlı olduğu halde onun kucağına başını koyar, Kur`an okurdu. Bizden birimiz hayızlı iken Resulullah`ın humrasını mescide taşır ve yayardı.
Sıra :
3838

Ravi :
Hadis :
Kendisinden rivayete göre, cariyeleri hayızlı oldukları halde ayaklarını yıkarlar, humrasını kendisine verirlerdi.
Sıra :
3839

Hadis :
Ben, Resulullah (sav) ile birlikte kadife bir örtünün altında yatıyordum. Ay halimin başladığını farkettim. Hemen örtünün altından kayıp hayız elbisemi bulup giyindim. Resulullah (sav): "Hayız mı oldun?" buyurdular. "Evet!" dedim. Beni yanına çağırdı, örtünün altında beraber yattık.
Sıra :
3840

Hadis :
Anlattığına göre, bir halası kendisine Hz. Aişe radıyallahu anha`dan şöyle sorduğunu anlatmıştır: "Birimiz hayız olduğumuz zaman kocamızla ayrı yatmamız mümkün değil, tek yatağımız var." Hz. Aişe şu cevabı vermiştir: "Ben sana Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın yaptığını anlatayım: "Bir gece eve girdi. Ben o sırada ay hali görüyordum. Mescidine geçti. -Ebu Davud der ki: "Bundan maksad evindeki namazgahıdır.- (Orada namaz kıldı), fakat bir türlü ayrılmadı. Derken benim gözlerim kapanmış, soğuk da onu üşütmüş. Gelip "Bana yaklaş!" dedi. Ben de: "Hayızlıyım!" dedim. Resulullah (sav): "Öyle de olsa! Uyluklarını aç!" dedi. Uyluklarımı açtım. Göğüs ve yanağını uyluklarımın üzerine koydu. Ben de üzerine eğildim. Isınıp uyuyuncaya kadar böyle durduk."
Sıra :
3841