Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Cenabetten Gusül

Kütüb-ü Sitte eserindeki Cenabetten Gusül konusu ile ilgili hadisler

Ravi :
Hadis :
(Bir gün) "ey Allah`ın Resulü!" dedim. "Ben çok örgüsü olan bir kadınım. Hayız ve cenabetten yıkanırken örgüleri çözeyim mi?" "Hayır!" buyurdular, başının üzerine, ellerine üç kere su avuçlayıp dökmen, sonrada bedenine su döküp yıkanman sana yeterlidir."
Sıra :

Hadis :
Hz. Aişe (ra)`ye, Abdullah İbnu Ömer`in, kadınlara yıkandıkları zaman örgülerini açmalarını emrettiği haberi ulaşmıştı, şöyle dedi: "İbnu Ömer`e hayret doğrusu! Kadınlara başlarını çözmelerini emrediyormuş, bir de traş olmalarını emretmiyor mu? Ben ve Resulullah (sav) aynı kaptan (beraberce) yıkanırdık. Ben, başıma üç kere su dökmekten başka birşey yapmazdım (da Resulullah müdahale edip "örgülerini de çöz" demezdi)."
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Hz. Enes (ra)`in bize anlattığına göre, Resulullah (sav)`ın tek bir gusülle bütün hanımlarını dolaştığı olmuştur.
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav), bir gün bütün hanımlarına uğradı. Her birisinin yanında ayrı ayrı yıkandı. Kendisine: "Ey Allah`ın Resulü" dedim, "en sonunda bir kere yıkansanız olmaz mı?" "(Olmasına olur, ancak) böyle yapmak daha temiz daha hoş ve daha paktır!" buyurdular.
Sıra :

Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Biriniz ehline temas eder sonra tekrar etmek dilerse ikisi arasında abdest alsın."
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) yıkanır, (sabahtan önce) iki rekat namazla sabah namazını kılardı. Gusülden sonra Aleyhissalatu vesselam`ın bir de abdest aldığını zannetmiyorum.
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Ben ve Resulullah (sav), farak denen tek bir kaptan beraber guslederdik. Süfyan der ki: "Bir farak üç sa`dır."
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Hz. Aişe (ra)`nin yanına girmiştim. Yanımda Hz. Aişe`nin süt kardeşi vardı. Kendisine, Resulullah (sav)`ın cenabetten nasıl yıkandığını sorduk. Bir sa` miktarında bir kap getirtti ve onunla yıkandı. Aişe ile aramızda bir perde vardı. (Yıkanırken) üzerine üç kere su döktü ve dedi ki: "Resulullah (sav)`ın zevceleri, saçları kulak memesi civarında olması için saçlarının başlarını alırlardı.
Sıra :

Hadis :
Hz. Cabir (ra)`in yanında idik. Yanında gusülden soran bir grup insan vardı. Şöyle cevap verdi: "Bir sa` su sana yeter!" Bir adam: "Bana kafi gelmez" diye itiraz etti. Hz. Cabir: "Ama, saçı senden daha çok ve senden daha hayırlı olan zata yetiyordu!" dedi. Onun burada kasdettiği "hayırlı zat" Resulullah (sav) idi. (İbnu Hacer, bu rivayetin Müslim`de bulunmadığım söyler).
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Ben ve Resulullah (sav) sarıdan mamul bir kaptan su alarak yıkanırdık.
Sıra :