Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Mest Üzerine Meshetmek

Kütüb-ü Sitte eserindeki Mest Üzerine Meshetmek konusu ile ilgili hadisler

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) abdest aldı ve çoraplarının ve ayakkabılarının üzerine meshetti. [Ebu Davud der ki: "İbnu Mehdi, bu hadisi rivayet etmezdi. Çünkü Muğire (ra)`den bilinene göre Aleyhissalatu vesselam mestlerine meshediyordu." Yine Ebu Davud der ki: "Bu hadis Ebu Musa el-Eş`ari (ra) tarafından da rivayet edilmiştir: "Aleyhissalatu vesselam çorapları üzerine meshetti." Ancak bu rivayet muttasıl ve kuvvetli değildir, (zayıftır)." Ebu Davud der ki: "Çorap üzerine Ali İbnu Ebi Talib, İbnu Mes`ud, Bera İbnu Azib, Enes İbnu Malik, Ebu Ümame, Seki İbnu Sa`d ve Amr İbnu Hureys (ra) de meshetmiştir. Bu tatbikat Ömer İbnu`l-Hattab ve İbnu Abbas (ra)`dan da rivayet edilmiştir."]
Sıra :
3702

Hadis :
Ben, Resulullah (sav)`ı, bir kavmin kuyusuna gelmiş, abdest alırken gördüm. Abdestini aldı, ayakkabılarına ve ayaklarına meshetti.
Sıra :
3703

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) mestin üst ve aşağı kısımlarını meshederdi.
Sıra :
3704

Ravi :
Hadis :
Ebu Davud`un rivayetinde şöyle gelmiştir: "Resulullah (sav) mestlerinin sırtlarına meshederdi. Tirmizi`nin bir başka rivayetinde de böyle denmiştir. Tirmizi 72, 73, (97, 98), Ebu Davud, Taharet 63, (161,165); Nesai, Taharet 63, (1, 62)
Sıra :
3705

Ravi :
Hadis :
Eğer din insanın fikrine göre olsaydı, mestin altını meshetmek, üstünü meshetmekten evla olurdu. Ancak ben Resulullah (sav)`ın mestin üstünü meshettiğini gördüm.
Sıra :
3706

Ravi :
Hadis :
Bir başka rivayette şöyle gelmiştir: "Hz. Ali (ra)`yi abdest alırken gördüm, ayağının sırtını meshetti ve dedi ki: "Eğer ben Resulullah (sav)`ı böyle yapar görmeseydim (ayağın altını meshetmeye daha layık düşünürdüm)."
Sıra :
3707

Ravi :
Hadis :
Bir diğer rivayette de şöyle gelmiştir: "Ben, Resulullah (sav)`ın ayağın üstünü meshettiğini görünceye kadar, daima, altını meshetmenin evla olduğunu düşünürdüm."
Sıra :
3708

Hadis :
Hz. Aişe (ra)`ye mest üzerine meshetmekten sormaya geldim. Bana: "Sana Ebu Talibin oğlu [Hz. Ali] (ra)`yi tavsiye ederim, git ona sor. Zira o, Resulullah (sav) ile birlikte seyahatlerde bulunmuştur!" dedi. Bunun üzerine gidip ona sordum. Şu cevabı verdi: "Resulullah (sav), (mesh müddetini) yolcu için üç gün üç gece tuttu, mukim için de bir gün bir gece tuttu."
Sıra :
3709

Hadis :
Resulullah (sav) yolcu olduğumuz zaman, bize mestlerimizi üç gün üç gece, cenabet hali dışında küçük ve büyük abdest bozma ve uyku sebebiyle çıkarmamamızı emrederdi.
Sıra :
3710

Hadis :
Ravi -ki bu Sahabi, Resulullah (sav) ile birlikte her iki kıbleye namaz kılan ilklerdendir- anlatıyor: "Bir gün Resulullah (sav)`a gelerek sordum: "Ey Allah`ın Resulü! Mestlerimin üzerine meshedeyim mi." "Evet" buyurdular. Ben tekrar: "Bir gün mü?" dedim. "Bir gün!" buyurdular. Ben tekrar: "İki gün (olsa)?" dedim. "İki gün!" buyurdular, ben tekrar: "Üç gün (olsa)?" dedim. "Evet! dilediğin kadar!" buyurdular."
Sıra :
3711