Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Abdestin Sıfatı

Kütüb-ü Sitte eserindeki Abdestin Sıfatı konusu ile ilgili hadisler

Ravi :
Hadis :
Tirmizi der ki: "Resulullah (sav)`dan şöyle rivayet edildi: "Ökçe ve ayak çukurlarının ateşte vay haline."
Sıra :
3608

Ravi :
Hadis :
Anlatıldığına göre, ravinin kendisine sarık üzerine meshetmekten sorulmuştu. Şu cevabı verdi: "Hayır, olmaz, su ile saca değilmelidir!"
Sıra :
3609

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) bir seriyye göndermişti. Askerler soğukla karşılaşıp üşüdüler. Resulullah (sav)`a döndükleri zaman, onlara sarıklarının ve mestlerinin üzerine meshetmelerini emretti."
Sıra :
3610

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav)`ı abdest alırken gördüm. Üzerinde çizgili kırmızı bir sarık vardı. Elini sarığın altına soktu, başının ön kısmını meshetti, sarığını çözmedi.
Sıra :
3611

Hadis :
Ebu Cafer`e -ki Muhammed el-Bakır`dır- dedim ki: "Hz. Cabir (ra), sana Resulullah (sav)`ın uzuvlarını birer birer, ikişer ikişer ve üçer üçer yıkayarak abdest aldığını söyledi mi?" Bu soruma: "Evet!" diye cevap verdi." Bir rivayette de: "Birer birer yıkayarak abdest aldı mı?"diye sordum; "Evet!" diye cevap verdi" şeklinde gelmiştir.
Sıra :
3612

Hadis :
Resulullah (sav) ikişer ikişer yıkayarak abdest aldı ve: "Bu, nur üzerine nurdur" buyurdu."
Sıra :
3613

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav)`a uzuvlarını üçer üçer yıkayarak abdest aldı ve şöyle buyurdu: "Bu benim ve benden önceki diğer peygamberlerin ve İbrahim aleyhisselam`ın abdestidir." [Rezin tahric etmiştir.]
Sıra :
3614