Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Esahhu’l-Ahâdîs
· Fî Hadîsihî Da'fun
· Şart
· Uhtulife Fîhi
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Esânid
· Gayru Mensûb
· Haddesenâ İcazeten
· Haddesenî Gayru Vâhid Min Ashâbinâ
· Kalîlu'l-Hadîs
· Lehû Ahâdîs Menâkîr
· Lem Yesbut

Son Okunanlar
· İstişhad
· Ashâbu's-Suneni'l-Erba'a
· Mutâba'at
· Vecih
· Mukâtebe Mücerrede Ani'l-İcâze
· Mudelles
· Eceztu Li-Kulli Vahidin (Ahadin)
· Ashâb-ı Kutub
· İlmu'l-Hadîs Dirâyeten
· El-Muvatta’

KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » TAHARET BÖLÜMÜ » İstincanın Adabı

İstincanın Adabı

İstincanın Adabı konusunda 4 sayfada 32 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4    ileri »

Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : İstincanın Adabı
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Bir ihtiyacım için, (bir gün kız kardeşim Hz.) Hafsa (ra)`nın evinin damına çıkmıştım. Resulullah (sav)`ı yüzünü Şam`a, arkasını da kıbleye çevirmiş olarak kaza-yı hacet yapıyor gördüm.
HadisNo : 3546

Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Müslim`in bir diğer rivayetinde şöyle gelmiştir: "Abdullah anlatıyor: "Halk: "Kaza-yı hacet için çömelince ne kıbleye karşı ne de Mescid-i Aksa`ya yönelme" demektedir. Halbuki ben, bir işim için Hafsa (ra)`nın evinin damına çıkmıştım..." Gerisi aynen devam eder.
HadisNo : 3547

Ravi : Huzeyfe
Hadis : Ben Resulullah (sav) ile beraber idim. Bir kavmin küllüğüne gelince durup, ayakta küçük abdest bozdu.
HadisNo : 3548

Ravi : Ebu Vail
Hadis : Ebu Musa (ra) küçük abdest hususunda çok titiz davranır (üzerine sıçrantı değmemesi için azami gayreti gösterirdi. O kadar ki) küçük abdestini bir şişe içerisine bozar ve: "Beni İsrail`den birinin bedenine sidik değecek olsa, adam kirlenen derisini bıçakla kazırdı" derdi. (Bunu işiten) Huzeyfe (ra) dedi ki: "Arkadaşınızın titizliği bu kadar ileri götürmemesini tercih ederim. Ben, Resulullah (sav)`la bir beraberliğimizi hatırlıyorum. Beraber yürüyorduk. Derken bir kavmin bir duvar gerisindeki küllüğüne rastladık. Resulullah (sav), tıpkı sizden birinin ayakta bevletmesi gibi durup ayakta bevletti. Ben bu esnada kendilerinden uzaklaşmak istedim. Bana yakın durmamı işaret buyurdu. Geri gelip, hemen arkasmda dikilip abdestini bozuncaya kadar bekledim."
HadisNo : 3549

Ravi : Nafi`
Hadis : İbnu Ömer (ra)`ı ayakta bevlederken gördüm.
HadisNo : 3550

Ravi : Ömer
Hadis : Ben ayakta abdest bozarken, Resulullah (sav) beni gördü ve: "Ey Ömer, ayakta akıtma" buyurdu. Ondan sonra hiç ayakta akıtmadım.
HadisNo : 3551

Ravi : Abdullah İbnu Ömer
Hadis : Ubeydullah, Nafi`den, o da Abdullah İbnu Ömer (ra)`den anlattığına göre, Hz. Ömer (ra): "Ben müslüman olduğum zamandan beri ayakta abdest bozmadım!" demiştir. (Tirmizi: "Bu, Hz. Ömer`den daha sıhhatli olan rivayettir. Önceki rivayet zayıftır" der. Keza ilaveten der ki: "Ayakta abdest bozma yasağı tedib içindir, tahrim için değil."Yine der ki: "İbnu Mes`ud (ra)`tan şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Kişinin ayakta akıtması, nefsine karşı işlediği bir kabalıktır.")
HadisNo : 3552

Ravi : Aişe
Hadis : Size kim, Resulullah (sav)`ın ayakta bevlettiğini söylerse, sakın onu tasdik etmeyin. O, daima çömelerek abdest bozardı.
HadisNo : 3553

Ravi : Abdullah İbnu Cafer
Hadis : Bir gün Resulullah (sav) beni, bineğinin terkine bindirdi. Bana halktan kimseye söylemiyeceğim bir sözü sır olarak söyledi. Resulullah (sav)`ın kaza-ı hacet için perdelendiği şeylerin O`na en hoş geleni ya bir tümsek veya bir hurma kümesiydi.
HadisNo : 3554

Ravi : Abdurrahman İbnu Hasene
Hadis : Resulullah (sav), elinde kalkan gibi bir şey olduğu halde bize doğru geldi ve onu yere bıraktı. Sonra onun gerisine çömelip ona doğru küçük abdest bozdu. Yanımızdakilerden biri: "(Resululah`a) bakın tıpkı kadınlar gibi abdest bozuyor" dedi. Aleyhissalatu vesselam bu sözü işitmişti: "Benİ İsrail`in arkadaşının başına geleni işitmedin mi" dedi ve devam etti: "Onlara idrar bulaşınca, bıçakla idrarın değdiği yeri kazıyorlardı. Arkadaşları onları bu tatbikattan yasakladı. Bu adam, yasaklaması sebebiyle kabrinde azaba uğradı."
HadisNo : 3555

« geri 1 2 3 4    ileri »

Google

Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber