Hadis | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Namazın Mahiyeti Ve Rükünleri

Hadis :
Rivayete göre, halka namaz kıldırdığı zaman, her eğilip doğrulmada tekbir getirirdi. Kendisine: "Bu tekbirler de ne?" dendiği vakit: "Bu, Resulullah (sav)`ın namazıdır!" diye cevap verirdi." (Bu hadis, Sahiheyn`in rivayetine lafzen uygundur. Ebu Davud ve Tirmizi`nin bir rivayetinde: "(Ebu Hüreyre) tekbir getirince parmaklarını açardı" denmiştir. Tirmizi`nin bir diğer rivayetinde "O eğilirken tekbir getirirdi" denmiştir)
Sıra :
2493

Hadis :
Ebu Davud`un bir diğer rivayetinde: "Şayet Peygamber (sav)`ın ön cihetinde olsaydım koltuk altlarını görürdüm (kollarını öylesine yüksek kaldırırdı)."
Sıra :
2494

Hadis :
Nesai`de gelen bir diğer rivayette şöyle denmiştir: "Ebu Hüreyre (ra) Beni Züreyk Mescidi`ne geldi ve dedi ki: "Üç şey var ki, Resulullah (sav) onları yapıyordu, halk ise terketmiş durumda... Namazda ellerini uzatarak kaldırırdı, (Fatihayı okuyunca kıraate geçmezden önce) bir miktar sükut buyurdu, secdeye varınca (ve secdeden kalkınca) tekbir getirirdi."
Sıra :
2495

Hadis :
Anlattığına göre, Resulullah (sav)`ı, namaza girdiği sırada ellerini kaldırıp tekbir getirirken görmüştür.
Sıra :
2496

Ravi :
Hadis :
Ebu Davud`da gelen bir diğer rivayette şöyle denir: "...Sonra Medine`ye geldim, gördüm ki (halk, namazı) üzerlerinde bürnuz ve kisalar olduğu halde kılıyor ve namaza başlarken ellerini göğüslerine kadar kaldırıyor."
Sıra :
2497

Ravi :
Hadis :
Bir diğer rivayette der ki: "Resulullah (sav)`la birlikte namaz kıldım. Tekbir getirdiği zaman ellerini kaldırıyor, sonra (elbisesine) gömülüyordu. Sonra sol elini sağ eliyle tutuyor, ellerini elbisesine sokuyordu, rükü yapmak istediği zaman ellerini çıkarıp sonra kaldırıyordu. Rüküdan başını kaldırmak isteyince de ellerini kaldırıyor, sonra secde ediyordu. (Secdede) yüzünü elleri arasına koyuyor idi. Keza başını secdeden kaldırınca da ellerini kaldırıyordu. Namaz bitinceye kadar (her rekatte böyle yapıyordu)."
Sıra :
2498

Ravi :
Hadis :
Bir diğer rivayette şöyle der: "Resulullah (sav) ellerini, omuzları hizasına kadar kaldırdı. Baş parmaklarını da kulaklarıyla, hizaladı, sonra tekbir getirdi."
Sıra :
2499

Ravi :
Hadis :
Bir diğer rivayette: "Resulullah (sav)`ı iftitah tekbiriyle birlikte ellerini kaldırırken görmüştür."
Sıra :
2500

Hadis :
Ebu Saidi`l-Hudri (ra) bize namaz kıldırdı. Secdelerden başını kaldırırken, secdeye giderken, iki(nci) rek`atten kalkarken, tekbirlerini cebri (sesli) olarak getirdi ve sonunda: "Resulullah (sav)`ı böyle yapar gördüm!" diye açıklamada bulundu."
Sıra :
2501

Hadis :
Ali İbnu Ebi Talib (ra)`in arkasında ben ve İmran İbnu Husayn beraber namaz kıldık. Ali (ra) secde edince tekbir getiriyor, başını kaldırınca tekbir getiriyor, iki(nci) rek`atten kalkınca yine tekbir getiriyordu." (Nesai`nin rivayetinde şöyle denmiştir: "Her eğilme ve her kalkmada tekbir getirir, rüküyu tamamlardı.")
Sıra :
2502