Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Kurban Kesmenin Yeri Ve Zamanı

Kütüb-ü Sitte eserindeki Kurban Kesmenin Yeri Ve Zamanı konusu ile ilgili hadisler

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav): "Namazdan önce kurban kesmiş olan (bilsin ki, kestiği kurban değildir, ailesine et takdim etmiştir), yeniden kessin!" buyurdu.
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Ebu Bürde İbnu Niyar (ra) namazdan önce kurbanını kesmişti. Resulullah (sav) ona: "Kurbanını yenile!" dedi. Ebu Bürde: "Ey Allah`ın Resulü, benim sadece bir oğlağım var. Ancak nazarımda yıllanmış olandan daha kıymetlidir!" deyince: "Öbürünün yerine bunu kurban et. Ancak oğlak senden sonra, kimseye kurban için yeterli olmayacak!" dedi."
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
İmam Malik`e ulaştığına göre, Resulullah (sav), Mina`da şöyle demiştir: "İşte kurban kesilen yer. Mina`nın her tarafı kesim yeridir." Umre sırasında da şöyle buyurmuştur: "Burası kurban kesme yeridir." "Burası" sözü ile Merve`yi kastedmiştir. Mekke`nin bütün geçit ve yolları kurban kesme yeridir."
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Kim bir bedene kesmeye nezrederse, artık devesine alamet olarak iki nalın takar, (hörgücünü kanatarak) nişan vurur, sonra da onu Beytullah`ın yanında veya Mina`da yevm-i nahrde (bayramın birinci günü) keser. Kurban için bir başka kesim yeri yoktur. Kim de deve veya sığırdan cezur adamış ise onu dilediği yerde keser.
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
İbnu Ömer (ra) şu açıklamayı yapmıştır: "Kurban günleri, yevm-i nahr`den sonra iki gündür." İmam Malik der ki: "Bana, bunun aynısı Ali İbnu Ebi Talib (ra)`den de ulaştı."
Sıra :