Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Rüya Ve Rüya Adabına Dair

Kütüb-ü Sitte eserindeki Rüya Ve Rüya Adabına Dair konusu ile ilgili hadisler

Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Zaman yaklaşınca, mü`minin rüyası, neredeyse yalan söylemeyecek. Esasen mü`minin rüyası, peygamberliğin kırk altı cüzünden bir cüzdür." Buhari`nin rivayetinde şu ziyade var: "Peygamberlikten cüz olan şey yalan olamaz."
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini işitmiştir: "Rüya Allah`tan dır. Hulm (sıkıntılı rüya) şeytandandır. Öyle ise, sizden biri, hoşuna gitmeyen kötü bir rüya (hulm) görecek olursa sol tarafına tükürsün ve ondan Allah`a istiaze etsin (sığınsın). (Böyle yaparsa şeytan) kendisine asla zarar edemiyecektir."
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) şöyle buyurur: "Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüştür, çünkü şeytan benim suretime giremez."
Sıra :
 
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü`minin rüyası, nübüvvetin kırk cüzünden bir cüzdür. Bu rüya, anlatılmadığı müddetçe bir kuşun ayağında (takılı vaziyette) durur. Anlatılacak olursa hemen düşer."
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Mü`minin rüyası, nübüvvetin kırk altı cüzünden bir cüzdür.
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Tirmizi`de Ebu Said`den şu rivayet kaydedilmiştir: "En sadık rüya seher vakitlerinde görülen rüyadır."
Sıra :
 
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) şöyle demişti: "Benden sonra, peygamberlikten sadece mübeşşirat (müjdeciler) kalacaktır!" Yanındakiler sordu: "Mübeşşirat da nedir?" "Salih rüyadır!" diye cevap verdi." Muvatta`nın rivayetinde şu ziyade var: "Salih rüyayı salih kişi görür veya ona gösterilir."
Sıra :