Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Tevâtür
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Sahîfe
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Nesh

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Buldâniyye
· Mensûh
· Merdûd Âhad
· Uhdira
· Vasalehu
· Dayyiku'l-Mahrec
· Fîhi Ednâ Mekal
· Galat
· Garîbi'l-Meşhûr
· Haddesenâ İcazeten
· Hafî İnkıta
· İlâhî Hadis

Son Okunanlar
· Mecruh
· Tabi’î
· Mu'cem
· Vehim
· Uşarî
· Buhârî
· Muhaddis
· Tarîk
· Âlî İsnad
· Müzâkere
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ

KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ


KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ faslinda 5 sayfada 41 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5    ileri »

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Adalet Ve Şehadet
Ravi : Zeyd İbnu Halid
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Size şahidlerin en hayırlısını haber vermeyeyim mi: O kendisine taleb edilmezden önce şehadet etmeye gelendir."
HadisNo : 4911

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Adalet Ve Şehadet
Ravi : Huzeyme İbnu Sabit
Hadis : Resulullah (sav) bir bedeviden bir at satın almıştı. Aleyhissalatu vesselam, onu eve kadar getirivermesini ve orada parasını almasını söyledi. Bu sırada kendisi hızlı hızlı yürüdü; bedevi ise ağır ağır yürüyordu. (Aralarında epeyce bir mesafe hasıl oldu. Bu sırada) bazı kimseler bedeviye gelip at üzerinde pazarlık yapmaya başladılar. Onu Resulullah (sav)`ın satın almış olduğunu kimse bilmiyordu. Bedevi, Aleyhissalatu vesselam`a seslenip: "Şu atı alacaksan al, değilse sattım!" dedi. Resulullah (sav) bedevinin bu sözünü işitince adama yönelip; "Ben onu zaten senden satın aldım ya!" buyurdular. Ama bedevi: "(Bu ne demek?) Vallahi ben onu sana satmadım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Bilakis! Ben onu senden aldım" dedi. Bunun üzerine bedevi: "Bir şahit getir!" demeye başladı. Hemen Huzeyme alınıp: "Ben şehadet ederim, siz onu satın aldınız!" dedi. Aleyhissalatu vesselam, Huzeyme`ye gelerek: "Ne ile şehadet ediyorsun?" diye sordu. Huzeyme: "Sana olan tasdikim ile, Ey Allah`ın Resulü!" dedi. bunun üzerine (sav) Huzeyme`nin şehadetini iki kişinin şehadeti yerine koydu. [Rezin şu ziyadeyi ilave etti: "Bedevi: "Bu, Resulullah mı?" dedi. Ebu Hüreyre kendisine: "Peygamberini tanımaman cahillik olarak sana yeter, Allah Teala Hazretleri doğru söyledi: "Bedeviler küfür ve nifak yönünden daha şiddetli ve Allah`ın Resulü`ne indirdiği emir ve yasakları bilmemeye daha müsaitdirler" (Tevbe 97). Bedevi bunun üzerine atı sattığını itiraf etti."]
HadisNo : 4912

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Adalet Ve Şehadet
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Şöyle hitab etmiştir: "Ey Müslümanlar! Peygamberiniz (sav)`e indirilen kitap, Allah`ın en yeni kitabı ve içine hiçbir şey karışmamış olduğu halde, onu okuyup durduğunuz halde, nasıl olur da Ehl-i Kitab`a (şeri) birşey sormaktasınız? Halbuki Allah Teala Hazretleri, Ehl-i Kitab`ın Allah`ın kitabını değiştirip elleriyle yeni bir kitap yazdıklarını, sonra da az bir menfaati satın almak için: "Bu, Allah katındandır" dediklerini haber vermektedir. Bilesiniz, size gelen ilim, onlara soru sormanızı men etmektedir. Hayır! Vallahi onlardan bir kişinin bile sizen inen kitaptan sizlere bir şey sorduğunu görmüyoruz."
HadisNo : 4913

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Adalet Ve Şehadet
Ravi : Şa`bi
Hadis : Müslümanlardan birine, Dakuka`da ölüm geldi. Vasiyetine şahidlik edecek hiçbir Müslüman bulamadı. Bunun üzerine Ehl-i Kitap`tan iki kişiyi vasiyetine şahid kıldı. Bunlar Kufe`ye geldiler. Ebu Musa el-Eş`ari`yi bulup durumu haber verdiler. Bunlar ölenin tereke ve vasiyetini beraberlerinde getirmişlerdi. Ebu Musa (ra) onlara: "Bu hadise, Resulullah (sav) devrinden sonra hiç görülmeyen bir hadisedir" dedi. İkindi namazından sonra onlara, ihanet etmedikleri, yalan söylemedikleri, vasiyeti tebdil etmedikleri, gizlemedikleri, değiştirmedikleri, söylediklerinin o adamın vasiyeti, getirdiklerinin de terikesi olduğuna dair yemin ettirdi. Sonra şehadetlerini(n gereğini yerine getirip) uygulamaya koydu.
HadisNo : 4914

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Hapis Ve Takip
Ravi : Behz İbnu Hakim an ceddihi
Hadis : Resulullah (sav) bir adamı bir töhmet sebebiyle hapsetti, sonra da serbest bıraktı.
HadisNo : 4915

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Hapis Ve Takip
Ravi : Behz İbnu Hakim an ceddihi
Hadis : Kardeşi veya amcası, hutbe vermekte olan Resulullah (sav)`a doğrulup: "Komşularım (ve kavmim, ashabın tarafından) niçin tutulup hapsedildiler?" dedi. Aleyhissalatu vesselam (cevap vermeyip) yüzünü çevirdi. [Adam aynı sözü tekrar edince] ikinci sefer yüzünü çevirdi. Sonra adam (saygıyı taşan) bir şey söyledi. Bunun üzerine (aleyhissalatu vesselam): "Bunun komşularını salıverin!" buyurdu.
HadisNo : 4916

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Hükme Bağladığı Davalar
Ravi : İbnu`z-Zübeyr
Hadis : Ensar`dan bir erkek, hurma ağaçlarını suladıkları Harre`nin su arkı yüzünden Zübeyr (ra)`le ihtilafa düşüp Resulullah`ın huzurunda murafaa oldular. Resulullah (ihtilaflarını dinledikten sonra) Zübeyr`e: "Ey Zübeyr (önce) sen sula, suyu sonra da komşuna sal" buyurdular. Ensari bu hükme kızdı ve: "Böyle hükmetmen, o senin halaoğlun olmasındandır!" dedi. Resulullah bu söze çok kızdı, yüzü renk renk oldu ve: "Ey Zübeyr! Önce sen sula, sonra duvara ulaşıncaya kadar da suyu tut!" dedi. Zübeyr dedi ki: "Vallahi öyle zannediyorum ki şu ayet bu hadise ile ilgili olarak indi. (Mealen): "Hayır öyle değil! Rabbine and olsun ki, onlar aralarında kimi oraya kimi buraya çektikleri (kavga ettikleri) şeylerde seni hakem yapıp sonra da verdiğin hükümden yürekleri hiçbir sıkıntı duymadan tam bir teslimiyetle teslim olmadıkça iman etmiş olmazlar" (Nisa 65)."
HadisNo : 4917

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Hükme Bağladığı Davalar
Ravi : Sa`lebe İbnu Ebi Malik
Hadis : Kureyş`ten bir adamın Benİ Kureyza`da bir payı vardı. Suyunu paylaştıkları Mehzur ve Müzeynib vadisinin suyu hususunda ihtilafa düşerek Aleyhissalatu vesselam`a müracaat ettiler. Resulullah aralarında: "Su hakkı topuklara kadardır. Üstteki alttakine bundan fazlasına mani olmaz" diye hükmetti.
HadisNo : 4918

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Hükme Bağladığı Davalar
Ravi : Haram İbnu Sa`d İbnu Muhaysa
Hadis : Bera İbnu Azib (ra)`e ait bir at, Ensar`dan bir zatın bahçesine girdi ve zarar meydana getirdi. Resulullah (sav), bunun üzerine: "Mal sahibinin, malını gündüzleyin; hayvan (mevaşi) sahibinin de hayvanını geceleyin muhafaza etmesine hükmetti."
HadisNo : 4919

 
Fasil : KAZA (DAVA) VE HÜKÜM BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Hükme Bağladığı Davalar
Ravi : Rafi İbnu Hadic
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim başkasının tarlasına onların izni olmadan ekim yaparsa, ektiğinde hiçbir hakka sahip olamaz, ona sadece nafakası verilir."
HadisNo : 4920

« geri 1 2 3 4 5    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber