Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Sahîfe
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Rudde Hadîsuhû
· Rivâyetu'l-Ebnâ Ani'l-Âbâ
· Ta'lîku'l-İcâze
· Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Hafîtyu'l-İrsâl
· İlle Gâmıda
· İlmu Dirâyeti'l-Hadîs
· Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu
· Merâtibu'l-Cerh
· Merdûd Âhad
· Sikatun
· Subâ'î

Son Okunanlar
· El-Muvatta’
· Tevâtür
· Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu
· İnfirad
· Gaflet
· Cüz
· Alâmâtu’l-Vaz
· İlmu Dirâyeti'l-Hadîs
· Fulân Lâ Yus'elu Anhu
· Emânet
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Kütübü Sitte » Fasillar » TAHARET BÖLÜMÜ

TAHARET BÖLÜMÜ


TAHARET BÖLÜMÜ faslinda 38 sayfada 373 kayitli hadis var

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38    ileri »

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Faziletleri
Ravi : Amr İbnu Abese es-Sülemi
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kim abdest suyunu hazırlar, mazmaza ve istinsahta bulunur (ağzına ve burnuna su çeker) ve sümkürürse, mutlaka yüzünden, ağzından, burnundan hataları dökülür. Sonra Allah`ın emrettiği şekilde yüzünü yıkarsa, sakalının bittiği mahallin) etrafından su ile birlikte yüzü ile işlediği günahlar dökülür. Sonra dirseklere kadar kollarını yıkayınca, ellerinin günahları su ile birlikte parmak uçlarından dökülür gider. Sonra başını meshedince, başının günahları saçın etrafindan su ile birlikte akar gider. Sonra topuklarına kadar ayaklarını yıkayınca, ayaklarının günahları, parmak uçlarından su ile birlikte akar gider. Sonra kalkıp namaz kılar, Allah`a hamd ve senada bulunur. Ona layık şekilde tazimini gösterir ve kalbinden Allah`tan başkasını(n korku ve muhabbetini) çıkarırsa, annesinden doğduğu gündeki gibi bütün günahlarından arınır."
HadisNo : 3583

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Faziletleri
Ravi : Abdullah es`Sünabihi
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü`min kul abdest aldıkta mazmaza yaptı mı (ağzını yıkadı mı) günahlar ağzından çıkar, (burnunu sümkürdü mü) günahlar burnundan çıkar, yüzünü yıkadı mı günahlar göz kapaklarının altına varıncaya kadar yüzünden çıkar, Ellerini yıkadı mı günahlar tırnak diplerine varıncaya kadar ellerinden çıkar. Başını meshetti mi, günahlar kulaklarına varıncaya kadar başından çıkar. Ayaklarını yıkadı mı, günahlar ayak tırnaklarının altına varıncaya kadar ayaklarından çıkar. Sonra mescide kadar yürümesi ve kılacağı namaz nafile (bir ibadet) olur."
HadisNo : 3584

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Faziletleri
Ravi : Ebu Ümame el-Bahili
Hadis : Amr İbnu Abese (ra)`yi dinledim, diyor ki: "Resulullah (sav)`a: "Abdest nasıl alınır?" diye sordum. Şöyle açıkladı: "Abdest mi? Abdest alınca şöyle yaparsın: Önce iki avucunu tertemiz yıkarsın. Sonra yüzünü ve dirseklerine kadar ellerini yıkarsın. Başını meshedersin, sonra da topuklarına kadar ayaklarını yıkarsın. (Bunları tamamladın mı) bütün günahlarından arınmış olursun. Bir de yüzünü Aziz ve Celil olan Allah için (secdeye) koyarsan, anandan doğduğun gün gibif hatalarından çıkmış olursun." Ebu Ümame der ki: "Ey Amr İbnu Abese dedim, ne söylediğine dikkat et! Bu söylediklerinin hepsi bir defasında veriliyor mu?" "Vallahi" dedi, "bilesin ki artık yaşım ilerledi, ecelim yaklaştı. (Allah`tan ölümden çok korkar bir haldeyim), ne ihtiyacım var ki, Allah Resulü hakkında yalan söyleyeyim! Andolsun söylediklerim, Resulullah (sav)`dan kulaklarımın işitip, hafızamın da zabtettiklerinden başkasi değildir."
HadisNo : 3585

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Faziletleri
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim abdestli olduğu halde abdest tazelerse, Allah bu sebeple kendisine on (misli) sevab yazar."
HadisNo : 3586

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Faziletleri
Ravi : Ebu Said
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim abdest ahp: "Sübhaneke Allahümme ve bihamdike estağfiruke ve etübu ileyke. (Rabbim seni tenzih ederim, Allah`ım hamdim sanadır, senden bağışlanmak isterim, tevbem de sanadır)" derse, bu bir kağıda yazılır, sonra bir mühür üzerine nakşedilir, sonra da Arş`ın altına kaldırılır ve Kıyamete kadar (mühür) kırılmaz." [Rezin tahric etmiştir.]
HadisNo : 3587

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Sıfatı
Ravi : Humran Mevla Osman
Hadis : Hz. Osman (ra) su istemişti. (Getirdim. Aldı ve) üç kere ellerine dökerek yıkadı. Sonra sağ elini kaba sokup mazmaza ve istinşakta bulundu (ağzına ve burnuna su alıp yıkadı). Sonra üç kere yüzünü, arkasından da dirseklerine kadar üç kere ellerini yıkadı. Sonra başına meshetti, sonra da topuklarına kadar ayaklarını üçer sefer yıkadı ve: "Ben Resulullah (sav)`ı şu abdestim gibi abdest alırken gördüm" dedi. Abdesti bitince de şöyle demiştir: "Kim şu abdestim gibi abdest alır, arkasından iki rek`at namaz kılar ve namazda kendi kendine (dünyevi bir şey) konuşmazsa geçmiş günahları affedilir."
HadisNo : 3588

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Sıfatı
Ravi : İbnu Müleyke
Hadis : Hz. Osman (ra)`dan abdest hakkında (nasıl alınacağı) sorulmuştu. Hemen su istedi ve derhal bir abdest kabı getirildi. Kaptan önce sağ eli üzerine su döktü (ve onu yıkadı), sonra sağ elini kaba batırdı, üç kere mazmaza, üç kere istinşakta bulundu... [önceki hadiste geçtiği üzere zikretti. Hadiste şu ziyade var]: "Sonra elini daldırıp su aldı ve başına, kulaklarına meshetti, kulaklarının iç ve dışlarını birer kere meshetti."
HadisNo : 3589

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Sıfatı
Ravi :
Hadis : Yine Ebu Davud`un bir diğer rivayetinde şöyle gelmiştir: "Sağ eliyle sol eli üzerine su döktü, sonra her ikisini de bileklere kadar yıkadı." Yine Ebu Davud`un bir diğer rivayetinde "Başını üç kere meshetti" denmiştir.
HadisNo : 3590

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Sıfatı
Ravi : Abdu Hayr
Hadis : Hz.Ali (ra) bize geldi ve namaz kıldı. (Namazdan sonra abdest) suyu istedi. "Suyu ne yapacak, namazı kıldı ya! Herhalde bize öğretmek istiyor!" dedik. İçinde su olan bir kapla bir leğen getirildi. Kaptan sağ eline su döktü. Üç defa ellerini yıkadı. Sonra üç kere mazmaza ve istinşakta bulundu. Mazmaza ve istinşakı su aldığı eliyle yaptı. Sonra üç kere yüzünü yıkadı, sağ elini üç kere yıkadı, üç kere sol elini yıkadı. Sonra elini kaba batırdı, bir kere başını meshetti. Sonra üç kere sağ ayağını yıkadı, üç kere sol ayağını yıkadı. Sonra: "Resulullah (sav)`ın abdestini bilmek kimin hoşuna giderse, işte o böyledir!" dedi.
HadisNo : 3591

 
Fasil : TAHARET BÖLÜMÜ
Konu : Abdestin Sıfatı
Ravi : ,
Hadis : Nesai`nin bir diğer rivayeti şöyledir: "...Başını meshetti." - Şu`be, bir defasında alnından başının gerisine kadar (eliyle) işaret etti- sonra dedi ki: "Ellerini tekrar geri getirip getirmediğini bilmiyorum."
HadisNo : 3592

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38    ileri »


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber