Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

MEDH BÖLÜMÜ

Kütüb-ü Sitte eserindeki MEDH BÖLÜMÜ fasılı ile ilgili konular ve hadisler

Fasil :
Hadis :
Babası (ra)`ndan naklediyor: "Beni Amir heyetiyle Resulullah (sav)`ın yanına gitmiştik. "Sen bizim efendimizsin!" diye hitap ettik. "Efendi, Allah`tır!" buyurdular. Biz: "Fazilette en ileride olanımız, mertlikte en başta gelenimizsin!" dedik. Bize: "Söylediğinizin hepsi bu veya buna yakın bir söz olsun. Şeytan sizi (mübalağalı medhlerde) koşturmasın buyurdular.
Sıra :
 
Fasil :
Ravi :
Hadis :
Hz. Ömer (ra)`in şöyle söylediğini işittim: "Resulullah (sav)`ı dinledim diyordu ki: "Hakkımda, Hıristiyanların Meryem oğlu İsa`ya yaptıkları aşırı övgülerde bulunmayın. Şurası muhakkak ki ben bir kulum. Benim için "Allah`ın kulu ve elçisi" deyin." [Teysir, bu hadisi Müslim`de rivayet ettiğine işaret eder. Ancak rivayet Müslim`de mevcut değildir]
Sıra :
 
Fasil :
Ravi :
Hadis :
Bir adam, Resulullah (sav)`ın yanında bir başkasını medh u sena etmişti. "Yazık sana! Arkadaşının boynunu kestin" buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettiler. Sonra da şu açıklamayı yaptılar: "Bir kimse kardeşini illa da övecekse bari: "Falancayı zannederim, ona Allah kafidir. Ben Allah`a karşı kimseyi tezkiye etmem (çünkü Allah herkesi benden iyi bilir). -Ondan (böyle bir fazilet) biliyorsa- falanca şöyle şöyledir" desin."
Sıra :
 
Fasil :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav), meddahların ağzına toprak saçmamızı emretti.
Sıra :