Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

Resulullah (sav)`ın Vefatı

Kütüb-ü Sitte eserindeki Resulullah (sav)`ın Vefatı konusu ile ilgili hadisler

Ravi :
Hadis :
İmam Malik anlatıyor: Bana ulaştığına göre, Resulullah (sav) pazartesi günü vefat etti ve salı günü de defnedildi. Halk namazını (cemaat halinde değil) ferd ferd kıldı, hiç kimse imamlık yapmadı. Bir kısmı: "Minberin yanına defnedilsin" dedi. Bazıları da: "Baki mezarlığına defnedilsin" dedi. Bu (münakaşaya) Hz. Ebu Bekir geldi ve: "Resulullah (sav)`ın "Her peygamber öldüğü yere defnedilir" buyurduğunu işitmiştim" dedi. Bunun üzerine hemen orada mezar kazıldı. Aleyhissalatu vesselam`ı yıkamak istedikleri vakit, gömleğini çıkarmak istediler. Derken: "Gömleği çıkarmayın!" diye bir ses işittiler. Bunun üzerine gömleği üzerinde olduğu halde yıkadılar.
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Kabrinde Resulullah (sav)`ın altına kırmızı bir kadife kondu.
Sıra :

Hadis :
Resulullah (sav)`ın kabrine lahid yapan Ebu Talha`dır. Aleyhissalatu vesselam`ın altına kadifeyi koyan (Aleyhissalatu vesselam`ın) azadlısı Şükran radıyallahu anh`dır.
Sıra :

Hadis :
(Halam) Hz. Aişe radıyallahu anha`nın evine gidip yanına girdim ve: "Ey anneciğim! Bana Resulullah (sav) ve iki arkadaşının kabirleri(nin örtüsünü) aç da bir göreyim!" dedim. Üç kabri de benin için açıverdi. Bunlar (yer seviyesinden ne) yukarıda ne de aşağıda idiler. Kırmızı arsanın kumlarıyla kumlanmış idi."
Sıra :

Ravi :
Hadis :
Anlattığına göre, Resulullah (sav)`ın kabrini yerden yükseltilmiş olarak görmüştür.
Sıra :