Hadis | Kütüb-ü Sitte | Buhari | Hadis Sözlüğü

A B C D E F G H I İ K L M N R S Ş T U V Y Z

HADİSLERİNDE ARAMA YAP

Fasil Ravi Konu Hadis

İstilam

Kütüb-ü Sitte eserindeki İstilam konusu ile ilgili hadisler

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav), iki rek`atlik tavaf namazında iki ihlas süresini yani: Kul ya eyyuhe`l-kafirun ve Kul hüvallahü ehad sürelerini okudu.
Sıra :

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav), iki rek`atlik tavaf namazında iki ihlas süresini yani: Kul ya eyyuhe`l-kafirun ve Kul hüvallahü ehad sürelerini okudu.
Sıra :

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav) Safa`dan indiği zaman normal yürürdü. Ayakları vadinin tabanına değince de koşardı. Koşması vadi tabanının bitimine kadar devam ederdi.
Sıra :

Konu :
Ravi :
Hadis :
Resulullah (sav)`ı Mescid-i Haram`dan çıkıp Safa`ya yönelirken: "Allah`ın başladığı ile başlayalım" deyip (sa`ye) Safa`dan başladığını gördüm." (Rezin, Ebu Hüreyre (ra)`den naklen şu ilavede bulundu: "Resulullah (sav), Safa`ya çıkınca oradan Beytullah`a baktı, ellerini kaldırıp dilediği şekilde Allah`ı zikretmeye koyuldu.")
Sıra :

Konu :
Ravi :
Hadis :
Safa ile Merve arasında, vadinin dibinde koşmak sünnet değildir. Burada cahiliye ehli koşar ve şöyle derdi: "Batha`yı (vadinin dibini) biz ancak koşarak geçeriz."
Sıra :

Konu :
Hadis :
Bir kadın dedi ki, Resulullah (sav)`ı Safa ve Merve tepeleri arasındaki vadinin dibinde "Vadi ancak koşularak katedilir" diyerek yürürken gördüm.
Sıra :

Konu :
Ravi :
Hadis :
İbnu Ömer (ra)`e sordular: "Sen Resulullah (sav)`ı Safa ile Merve arasında remel yaparken (hızlı koşarken) gördün mü?" "Evet," dedi, "insanlardan bir cemaatle birlikteydi. Hep birlikte koşuyorlardı. Ben onları onun koşusuyla koşuyor görüyordum."
Sıra :