Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Sahîfe
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Neseb
· Esbâbu'l-Cerh
· İbdâl-i Nazil
· Mütevatir-i Ma'nevî
· Vâcîd
· Câ'e Ani'n-Nebî
· Eceztu Leke (Li Fulân) Mâ Sahha Ve Ma Yesihhu Min Mesmû'âtî
· Galat
· Habberenâ
· Hazâ Semâ'î
· İcâze Mâ Lem Yetehammelhu'l-Mucîz
· İcâze Mücerrede Ani'l-Munâvele

Son Okunanlar
· Zabıt
· Tesebbut
· Munâvele
· Takyîdu'l-İlm
· Belâğât
· Vâkıf
· Leyse Bi-Sika
· Vaddâ'un Yeda'u
· Hasen-Garîb
· Garîbun Metnen Ve İsnâden



Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Zabıt

Türkçede kullanılan şeklinin karşılığı olarak zabtetmek, ezberlemek, hatırda tutmak manalarına gelen “dabeta” kök fiilinden ism-i faildir. Zabtı tam anlamında kullanılır ve zabt vasfını taşıyan ravilere denir.

Ravinin adaletli olması kadar zabıt olması da önemlidir. Hadîsin sıhhat şartlarından birisi de ravilerinin işittiği Hadîsleri yıllar so a değiştirmeden ne eksik, ne fazla bir şekilde rivayet edecek derecede hafıza gücüne sahip olmalarıdır. Bu özelliği taşıyan raviler zabıt olarak nitelendirilmişlerdir.


12.02.2009 tarihinden beri 3712 defa okundu. Son takip: 21.06.2018 - 09:47


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.



· Vâcîd · Ma'nen Rivayet · Akâ'id · Hasen Ü-Gayrîhî · Enbe'enâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Arz-ı Semâ · Takvâ · Kitâbetu’l-Hadîs · Müzâkere · Kale Lenâ Fulân · Ahkâm Hadîsleri · Vasiyye Bi'l-Kitâb · Muttehem · Hasen Li-Zâtihî · Ev Şibhehû · De-Se-Nî · Dabt · Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale · Sahih-Garib · Vasl · Leyse Bi-Sahîh · Ev Mâ Eşbehe Hazâ Mine'l-Elfâz · Eceztu Ehle Zemânî · Lem Yuced Lehu Asl · Emera · Ale'l-Ma'nâ Rivayet · Meşayih · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · İrvi Hazâ Annî · Darîr · Sünen Ebî Dâvud · Sikatun-Mutkinun · Tarahû Hadîsehû · Mat'ûnun Fîhi · İ'lâmu'ş-Şeyh · Rîvâyetu'd-Darîr · Raffâ · Mütevatir-i Lafzî · Mechûlu'z-Zât · Kuna · Etkan · Ahvâlu'r-Ruvât · Semâ · Esahh · Vav · Ravâ Anhu · Yekzibu · Udûl · Şartu'ş-Şeyhayn · Hasen-Sahih
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Mat'ûnun Fîhi · Zevâ’id · Takvâ · Ecvedu'l-Esânîd · Mubtedi'a · Hayrun · Zekera Lî Fulân · Sebtun-Sikatun · El-Kutubu’s-Seb’a · Sahih Muhtelef Fîhi · Reka'ik · Lem Yesıhh · el-Kutubu's-Sitte · Ruvînâ · Keşt · Yesrıku'l-Hadîs · İbn Mâce · Mevdû'u'l-İsnâd · Sebtun · Uluvv Bi-Kıdemi'l-Vefât · Sünen Ebî Dâvud · Ehlu'l-Eser · Rava'n-Nâs Anhu · Muhâlefetu's-Sikât · Eceztuke En Tervıye Annî Mâ Sahha İndeke Mimmâ Semi'tuhû Ve Mâ Se'esma'uhû · İ'lâl · Tahsîn · Belağanâ · Kezzâbun Yekzibu · Muhbir · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Tashîh · Mu'ennen · Cevâmi'u'l-Kelim · Zayıf · Evvelu's-Sened · Ashâbu'l-Kutub · Mechûlu'l-Hâl

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber