Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Tevâtür
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız
· Hadis

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Kale Lî Fulân
· Mustahric
· Terâcum
· Belağanâ Ani'n-Nebî
· Esahh
· Esma-Yı Müfrede
· El-Etbâ
· Fulân Lâ Yus'elu Anhu
· Garîbi'l-Meşhûr
· Garîbu'l-İsnâd
· Habberenâ
· İcâze Li'l-Mechûl

Son Okunanlar
· Ravi
· Kudsi Hadis
· Makbul
· Mudebbec
· Şâz
· Gaflet
· Nesh
· Muttefekun Aleyh
· Ashâbu's-Suneni'l-Erba'a
· MutâbiTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Ravi

Sözlük yönünden “su başına gitmek, kana kana su içmek” manasına gelen “rav┠kök fiilinin ismi failidir. Hadis Usulünde genellikle Hz. Peygamber (s.a.s)'in hadislerini rivayet eden kimseye denir. Çoğulu ruvât gelir.

Diğer taraftan ravi, özel manada ve müsnid karşılığı olarak hadis taliblerinin en aşağı mertebesinde olan ve hadis rivayetine yeni başlamış bulunan öğrenciye de denir. Raviler için çoğul manasiyle nakale-i hadis tabiri de kullanılır.

Bir hadisin sıhhati, önce onu rivayet eden ravilerin her bakımdan güvenilir kimseler olmalarına bağlıdır, bir ravinin güvenilir olması için onda bazı vasıfların bulunması gerekir. Bu vasıfların ilki müslüman olmaktır. Bazı Hadis Usulü alimlerine göre ravinin müslüman olması adaletli olması için yeterlidir.

İkincisi adalettir. Adalet, ravinin müslüman olmakla birlikte fışkına sebep olan her türlü söz, iş ve davranışlardan uzak kalması ve mürüvvet sahibi olmasiyle gerçekleşir.

Üçüncüsü zabt sahibi olmasıdır, ravinin zabtı, ezberinden rivayet etmesi halinde kusursuz ezberlemiş, kitabından rivayeti halinde ise yazı zabtını iyi yapmış bulunması vasfıdır.

Ravinin rivayetlerinin kabulü için bulunması gereken şartların dördüncüsü, akıl ve buluğ çağına ermiş olmaktır. Ravinin akıllı olması, dikkatli, akıl melekeleri tam, zeki ve uyanık olmasıdır. Büluğ çağına ermek ise mükellefiyetin şartlarındandır. Bir kimse çocukluk çağında herhangi bir hadis ezberlemiş ise onu ancak erginlik çağına erdikten ve isnadıyle aldıktan so a rivayet edebilir.

Hadisleri nakleden raviler sahabe, tâbi'in, etbâ'ut-tâbi'în sırasıyle nesil nesil gelmiştir. Herbir nesilde yetişenler, bir önceki nesilden adıklannı kendilerinden so akilere aktarmışlardır. Bunların her-biri kendi aralarında tabaka, denilen gruplara ayrılmışlardır. (Bk. Tabakâtur-Ruvât).


12.02.2009 tarihinden beri 40278 defa okundu. Son takip: 24.02.2017 - 03:07


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Sahibu'r-Resul · İllet · Eczâ-Yı Hadîsiye · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Aslu's-Sened · Şakk · Ta'n · Âdâbu'l-Muhaddis · Ale'l-Ebvâb · Leyse Bi-Merdiyy · Humasiyyât · Kadh · Mustedrek · Ev Mâ Eşbehe Hazâ Mine'l-Elfâz · Munker · Kale Fulân · Me’mûn · Sahih Muhtelef Fîhi · Sirkatu'l-Hadîs · Sâlih Li'l-İ'tibâr · Sahih Li-Gayrihî · Kesîru'l-Rıhle · Tedlîsu'l-Kat’ · Şart · Gaflet · Arzu'l-Munâvele · Muhbir · Semi'tu · Lâ A'rifu Lehu Nazîrun Fid-Dünyâ · Bedel · Metâ'in-i Aşere · Tahrîf · Mu'telif Ve Muhtelif · Enne Fulânen Haddesehu · El-Fiten Ve'l-Melâhim · Habberenâ · İrvi Hazâ Annî · Mâ A'lemu’ Bihî Be'sen · Alâmetu'd-Darb · Kurıe Ala Fulan Ve Ene Esme'u · İlmu'r-Rivâye · Cerh Sebepleri · Vicâde · İtibâr · Esma Ve Kunâ · Dâru'l-Hadîs · Rivâyetu'l-Âbâ Anil-Ebnâ · Ahberanâ · Tefsir · Sâmi
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Muvâfakati Mukayyede · Fîhi Lînun · Esma Ve Kunâ · Rumiye Bi'l-Ahaveyn · İ'câm · Azbat · Esbât · Sıhhat Şartları · Sebtun-Huccetun · Meçhulün · Abâdile · Edeb · Da'îfu’l-Metn · Sunâ’î · Ahberanî's-Sıka · Bedel · Râfi · Te'nîn · Uhbirtu An Fulân · Mucîz · Rivayet Bi'l-Lafz · Sadûkun Seyyi'u'l-Hıfz · Haddesenî · Lâ Asle Lehu Bi-Haze'l-Lafz · Sıfatu Rivâyeti'l-Hadîs · Tıbb-ı Nebevî · Habberenâ · Ke'ennehû Mushafun · El-Aşera · İcâze Mâ Lem Yesmahu'l-Mucîz · Merviyyat · Mucâz · Âlî Hadis · Dâbıt · Unvan · Usûl · Kitâbetu’l-Hadîs

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber