Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Tevâtür
· Salih
· Fasık
· Zındık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Mechûlu'l-Adâle
· Sahîhun Înşa'allah
· Şâfehenî
· Şartu Müslim
· Tahvîk
· Vahy-i Gayr-ı Metluv
· Buldâniyye
· Buldânu'r-Ruvât
· De-Se-Nî
· Ev Karîben Minhu
· Fi's-Sahîh
· Habberenâ

Son Okunanlar
· Munkeru'l-Hadîs
· Ta'lîk
· İstifada
· İcazet
· Fartu'l-Gafle
· Leyyinu'l-Hadîs
· İhticâc
· Haddesenî's-Sika
· Sîğatu't-Temrîz
· Tıbb-ı NebevîTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Munkeru'l-Hadîs

“Hadisleri münkerdir” manasına cerh lafızlarındandır ve cerhin üçüncü mertebesine el-Irâkî'nin eklediği lafızlar arasında yer alır.

Hakkında munkeru'l-Hadis cerh hükmü verilen ravinin hadisleri dinî konularda hüccet sayılmaz. Ancak büsbütün reddedilmez, itibar için yazılır.

Buhârî, diğer cerh ve ta'dil imamlarından ayn olarak münkeru'l-hadîs lafzını cerhin daha ağır olan beşinci mertebesinde yer alan metruku”l-hadîs lafzı yerine kullanmıştır. Buna göre onun munkeru'1-hadîs dediği bir ravinin hadisini rivayet etmek helâl olmaz.


13.02.2009 tarihinden beri 3381 defa okundu. Son takip: 18.11.2017 - 03:47


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Bedel-i Nazil · Muksirîn-i Sahabe · Ev Kemâ Kale · Azbat · Ruknu'l-Kizb · Fulân Lâ Yus'elu Anhu · Fuhşu'l-Ğalat · Leyse Bi-Zalik · Hasen · Mevkuf · İleyhi'l-Munteha Fi'l-Kizb · Nakl-i Hadîs · Tesmî · Lakab · Sened · Yebluğu Bihi · Muttehem Bi'l-Vad’ · Takyîd · Gayru Me’mûn · Ahberanâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Cerh Mertebeleri · Lem Ekıf Aleyhi · Lâ Yu'teberu Bihi · Eceztu Li'l-Mevcûdîn · Esnâ'u's-Sened · Hâlu'r-Ruvât · Makrûnen · Raffâ · İstinbat · Sahîh Li-Zâtihi · İntikad · Nâsih · Fî Hadîsihî Şey'un · İkrâr · Leyse Bi-Zâke · Tebliğ · Gaflet · İlmu'l-Hadîs Dirâyeten · Uluvv-u Ma'nevî · Hasen-Sahîh-Garîb · Kavî · Esahhu’l-Ahâdîs · İcâze Li'l Mu'ayyen Fi'l-Mu'ayyen · Sikatun-Mutkinun · Ahbâr · Dayyiku'l-Mahrec · Istılâhât-ı Hadîsiye · Ziyâdâtu's-Sikât · Şartu'ş-Şeyhayn · Ve Âharu
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Hadîsi Mütevâtir · Tedlîsu'l-Bilâd · Eceztuke İn Eredte · Ani's-Sîka · Da'îfun Bi-Hâze'l-İsnad · Mislehû · Ruknu'l-Kizb · Lem Ekıf Aleyhi · Da'îfun · Sevk · Mutkin · İrsâl-i Zahir · Suffe Ehli · Ve Âharu · İhtisâru'l-Hadîs · Sû'u’l-Hıfz · Yervîhi · Cehâlet-i Ayniyye · Sîğatu'l-Cezm · Ef'âlu'r-Resûl · Lâ A'rifuhu Bi-Hâze'l-Lafz · Akva'l-Esânîd · Tahdis Ücreti · Arzı Münâvele · Sahîhun İnde Gayrihimâ · Şartu Müslim · Eczâ-Yı Hadîsiye · Sebtun-Huccetun · Muvâfakati Mukayyede · Hadîs-i Nebevî · Yunkeru Merre Ve Yu'rafu Uhrâ · Menâkib Ve Mesâlib · Adlu’r-Rivâye · Cehaletu't-Ta'yîn · Şemâ'il · De-Se-Nâ · Mucâzât

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber