Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Tevâtür
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız
· Zındık

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Ricâluhu Sikât
· Şartu Müslim
· Enbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi
· Hiyârun
· İttefekâ Aleyh
· Mudric
· Muhâlefetu's-Sikât
· Nushatu'l-Asl
· Sadûkun Yehimu
· Sahih-Garib
· Sahîhun Înşa'allah
· Teferrede Bihî Fulân An Fulân

Son Okunanlar
· Meşihat
· Enbe'enî
· Enne Fulânen Kale
· Nâsihu'l-Hadîs Ve Mensûhuhû
· Ev Nahvehû
· Haddesenâ Fulân Kırâ'aten
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Kalîlu't-Tahdîs
· el-Kutubu's-Selâse
· GafletTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Meşihat

Meşyeha da denir. Bir muhaddisin mülaki olup da hadis aldığı veya mülaki olmayıp hadislerini rivayete izinli olduğu şeyhlerinin isimlerini, çok deafa hal, tercümelerini ihtiva eden yazılı eserlere verilen isimdir.

Meşihat bir ravinin görüştüğü ve hadis işittiği şeyhlerini tanıtmakla o ravinin isnadlarının tesbitinde geniş ölçüde yardımcı olur. Bu itibarla meşihat kitapları özellikle i'tibâr denilen ferd sanılan hadislerin başka rivayet yolları olup olmadığının tesbitinde büyük rol oynarlar.

Bilhassa dördüncü hicri asırdan itibaren pek çok muhaddis, şeyhlerinin isimlerini ve hayat hikayelerini anlatan meşihat kitapları tasnif etmişlerdir.


13.02.2009 tarihinden beri 6752 defa okundu. Son takip: 17.08.2017 - 11:46


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Rubâ'iyyât · Ahberanâ Fulân Bi'l-Kırâ'ati Aleyhi · İbn Mâce · Enbe'enî · Es-Sunne · Lâ Yesıhhu · Tabakâtu'r-Ruvât · Es-Sunnetu'n-Nebeviyye · Fîhi Da'fun · Ahbâr · Ahberanâ Fulan Bi-Teblîği Fulân · Ruba’î · Eceztu Li'l-Mevcûdîn · Istılah · Cerh Mertebeleri · Mu'cem · Lem Ekıf Aleyhi · Eserî · Esmâ'u'l-Muhaddisîn · Sadûkun Yehimu · Eceztu Leke (Lekum) Cemî'a Mesmû'âtî · Fısk Bi'l-Bid'a · Süneni Erba'a · İcâze Li'l Mu'ayyen Fi'l-Mu'ayyen · İntikâd-ı Esânîd · Kutub-i Mevdu’at · Yeda'u'l-Hadîse · Mu'âsarat · Rava'n-Nâs Anhu · Rivâyetu'l-Âbâ Anil-Ebnâ · Kesretu'l-Galat · Ev Karîben Minhu · İcâzetu’l-Mucâz · Mürsel-i Sahâbî · İtkan · Enşedenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Subût · İstidrak · Şâfehenî Bi'l-İcâze · Akva'l-Esânîd · Rivayet · Hadîsi Kudsî · Eceztuke Ve Li-Evlâdike Ve Li-Akîbike · İsnad · İcâze Li'l-Mechûl · Fuhşu'l-Ğalat · Takrîrî Sünnet · İlhak · Muztarib · Hadis Tedvini
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Mine's-Sunne Kezâ · Mâ A'lemu’ Bihî Be'sen · Yukalu · Vecedtu An Fulân · El-Hadîse Bi-Tûlihî · Er-Rıhle Fî Talebi'l-Hadîs · Fîhi Nazarun · Esbât · Menba'ul-Kizb · Âhır · Ma'kûs · Müttefik Ve Mufterik · Ma'nen Mütevâtir · Usûl · Mutâba'at-ı Kasıra · İşkâl · Kesîru'l-Rıhle · Fîhi Şeyun · Muttasıl · İsnad Tedlisi · İlm-i Ahbâr · Sâlih Li'l-İ'tibâr · Kurıe Ala Fulan Ve Ene Esme'u · Sünen Nese'î · Şartu'ş-Şeyhayn · Lâ Asle Lehu · Ferd-i Nisbî · Leyse Bi-Sahîh · İcâze Li’l-Ma'dûm · Lâ Yu’rafu Lehu Aslun · Gayru Sika Ve La Me’mûn · Lem Yutâbâ Aleyhi · Harm · E'imme Hamse · Sarık · Nebbe'enâ · Akvâl

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber