Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Salih
· Zındık
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Lem Ekıf Lehu Alâ Asl
· Cehâletu'l-Vasf
· Du'ife
· Eczâ'u'l-Hadîs
· Garîbu'l-İsnâd
· Istılâhât-ı Hadîsiye
· İbdâl-i Nazil
· İleyhi'l-Munteha Fi'l-Kizb
· İleyhi’l-Munteha Fi't-Tesebbut
· İlmu'l-Hadîs Rivâyeten
· Lâ Tehillu Kitâbetü Hadîsihî
· Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu

Son Okunanlar
· Meşihat
· Azbat
· Vahiy
· Leyse Bihî Be'sun
· Haddesenâ Fulân Bi-Kırâ'atı Aleyhi
· Mahrecuhu Ma'rûf
· Cehâlet-i Ayniyye
· Ravav Anhu
· Telakkub
· Mutaba'a NâkısaTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Meşihat

Meşyeha da denir. Bir muhaddisin mülaki olup da hadis aldığı veya mülaki olmayıp hadislerini rivayete izinli olduğu şeyhlerinin isimlerini, çok deafa hal, tercümelerini ihtiva eden yazılı eserlere verilen isimdir.

Meşihat bir ravinin görüştüğü ve hadis işittiği şeyhlerini tanıtmakla o ravinin isnadlarının tesbitinde geniş ölçüde yardımcı olur. Bu itibarla meşihat kitapları özellikle i'tibâr denilen ferd sanılan hadislerin başka rivayet yolları olup olmadığının tesbitinde büyük rol oynarlar.

Bilhassa dördüncü hicri asırdan itibaren pek çok muhaddis, şeyhlerinin isimlerini ve hayat hikayelerini anlatan meşihat kitapları tasnif etmişlerdir.


13.02.2009 tarihinden beri 7174 defa okundu. Son takip: 21.03.2018 - 12:47


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Ma'ruf · Kesretu'l-Galat · Ekzebu'n-Nâs · Min...İlâ · Vehn · Tesmî · İstişhad · Mustahrecât · Gayru Sika Ve La Me’mûn · Ekâbir Ve Esâğir · Rivâyetu'l-Ebnâ Ani'l-Âbâ · Sünen · Yerfau'l-Hadîse · Cehâlet · Zevâ’id · Arz-ı Semâ · Mu'telif Ve Muhtelif · Elfâz-ı Cerh Ve Ta'dîl · el-Kutubu's-Sitte · Telfîku'l-Hadîs · Emera · Uluvv Bi-Kıdemi's-Semâ · Sadûkun Lâkınnehû Mubtedi' · Mechûlu'z-Zât · Garîbu'l-İsnâd · Aşere-i Mübeşşere Ashabı · Enbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi · Kale Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Î'tidâd · Kussâs · Leyse Bi Me’mûn · Mâ Akrabe Hadîsehu · Leyse Bi-Zâke'l-Kavî · Esnâ'u's-Sened · Nebbe'enâ · Sevvâ · Mûdih · Hâlu'r-Ruvât · Tasliye · Ahz · İttihâmu'r-Râvî Bil-Kizb · Leyse Lehu Aslun · Enne Fulânen Ahberahû · Da'îfu’l-Metn · Belağanâ · Mutkin · Lem Yesbut · İ'râbu'l-Hadîs · Akrân · Haddesenâ Muzâkereten
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Mukâtebe · Sebt · Mürsel-i Hafî · Esmâ'u'l-Muhaddisîn · Kad Du'ife · Şurûtu's-Sıhha · Şedîdu'd-Da'f · Ta'lîku'l-İcâze · Enne Fulânen Haddesehu · Eceztuke Kitâbe's-Sunen · Haber-i Âhad · Kara'tu Alâ Fulân · Arzu'l-Munâvele · Âdâb · Bâtıl · Sîğatu't-Temrîz · Ehlu'l-Eser · İhrâc · Muhalefet · Cehâletu'l-Vasf · Ravâ · Sadûkun Lâkınnehû Mubtedi' · Mutarrah · Garîbu'l-İsnâd · Garîb-i Nisbî · Esahh · Muhtelifu'l-Hadîs · Kara'tu Bi-Kitâbi Fulân · Tedlîsu't-Tesviye · Mucîz · Mutarrahu'l-Hadîs · İntikâd-ı Esânîd · Yervi'l-Menâkîr · Merviyy Anh · Adlun Dâbitun · Sadûkun Yehimu · El-fiten Ve Eşrâtu's-Sâ'a

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber