Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Kuran ve Hadis
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Tevâtür
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız
· Zındık

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Mechûlu'l-Adâle
· Lâ Yesıhhu
· Lâ Yu’rafu Lehu Aslun
· Lem Ecidhu Hâkezâ
· Muntezihu'l-İsnad
· Rivayet Bi'l-Lafz
· Şurûtu’r-Rivâye
· Tusâ'iyyât
· Uhtulife Fîhi
· Vâcîd
· Eceztuke İn Eredte
· Eczâ'u'l-Hadîs

Son Okunanlar
· Ale'l-Ebvâb
· Arzı Münâvele
· Ale'r-Ricâl
· Ahberanâ Fî Kitâbihî
· Ahz
· Ahbârî
· Ahberanâ Fulan Bi-Teblîği Fulân
· Ale’l-Etraf
· Ağrabe Bihî Fulân
· ÂdıdTüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
KÜTÜBÜ SİTTE HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Ale'l-Ebvâb

“Bablarına göre” anlamını verir. Muhaddislerin hadis tasnifinde genellikle takip ettikleri iki metottan birincisi ve en çok kullanılanıdır.

Bu mototla tasnifte hadisler, fıkıh konularına göre ayrılır ve aynı konudaki hadisler kitâb başlığı altında ayrı bir bölüm halinde bir araya getirilir. Böylece bir araya getirilen hadislerin her biri de bâb başlığıyla ayrı bir bölüm halinde sıralanır. Sahih-i Buhârîde ilim konusundaki hadislerin Kitâbu'1-İlm ana başlığı altında ve birer ikişer hadisten meydana gelen 53 babda toplanması ale'l-ebvâb metoduyla tasnifin misalini oluşturur.

Kitâb başlığı altında birkaç ana konuda toplanan hadislerden meydana gelen kitaplara cami veya musannef adı verilir. Kaydetmek gerekir ki, musannefler daha çok ahkâm hadislerini ihtiva ederler.


12.02.2009 tarihinden beri 9685 defa okundu. Son takip: 20.10.2017 - 09:08


Kuran Kerim ve Hadis şerifler üzerinde bilgi ve yazılarınızı paylaşmak için yeni projemiz olan KuranveHadis.COM sitemize üye olunuz. Piyasadaki yerden bitme hadis düşmanlarına karşı siz de bu yeni sitemizin gelişiminde destek olunuz.· Meşkûk · Sünen İbni Mace · Ruviye Ani'n-Nebî · Ka-Senâ · Muttefekun Aleyh · İcâze Âmme Mutlaka · Ef'âlu'r-Resûl · Ta'anû Fîhi · Emsâlu'l-Hadîs · Fîhi Şeyun · Tarih · Şedîdu'd-Da'f · Tahdis Ücreti · Menşe'u's-Sened · İztırab · Se-Nâ · Kara'tu Bi-Kitâbi Fulân · Gayruhû Evsak Minhu · Şeyh · İnteha'l-Lahak · Rumiye Bi'l-Ahaveyn · Mucma' Alâ Da'fıhî · el-Kutubu's-Selâse · Mu’allak · İksar-ı Hadis · İhtisâru'l-Hadîs · Ale'l-Ma'nâ Rivayet · Semi'tu Fulânen Yekûlu · Rivâyetu'l-Ebnâ Ani'l-Âbâ · Ve Âharu · Ma'nen Rivayet · Lâ Yu'lemu Men Ahrecehu Ve La İsnaduhu · Muztarib · Esma Ve Kunâ · Dabt · Mudellis · El-Câmi'u's-Sahîh · Eceztuke Mucâzâtî · Evtânu'r-Ruvât Ve Buldânihim · Uluvv Bi-Kıdemi's-Semâ · Sadûkun İn-şâ'allah · Sadûkun Seyyi'u'l-Hıfz · İtibâr · Şartu'ş-Şeyhayn · Ekzebu'n-Nâs · Tevârih Ve Vefeyât · Ehlu'l-Eser · Zekera Lî Fulân · Ta'dîl Gayru Sarîh · Esbâbu'l-Vaz’
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Kale Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî · Kunâ Mufrede · Mukâtebe · Zahirî İnkıta’ · İsmâ · Mubtedi'a · Dâ'î · Evâ'il · Aziz-i Meşhur · Vecedtu An Fulân · Sükût Tedlîsi · Enbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi · Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz · Ve Hazâ Lafzu Fulân Kale · Hâl-i Ruvât · Leyse Bi'l-Metîn · Eceztuke İn Eredte · İnfirad · Evha'l-Esânîd · Lâ Yu’rafu Lehu Aslun · Vâcîd · Emîru'l-Mu’ınınîn · Fîhi Şeyun · İlm · El-Erba'a · Lâ Yusâvî Şey'en · Âdâbu Tâlibi'l-Hadîs · Şedîdu'd-Da'f · Âfetuhû Keza · Tâlîb · Vecedtu Bi-Hatti Fulân · Mu’addil · Eda Sığaları · Lâ A'rifu Lehu Aslen · Ahberanâ Münâveleten · Mislehû · Buldâniyye

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber