Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Tevâtür
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız
· Hadis

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Makrûnen
· Sadûkun Teğayyera Bı-Ehara
· Teferrede Bihî Fulân An Fulân
· Telakkub
· Yervîhi
· De-Se-Nî
· Ecvedu'l-Esânîd
· Galat
· Hadîs-i Rabbanî
· Hafî İnkıta
· Hâlu'r-Ruvât
· İleyhi'l-Munteha Fi'l-Kizb

Son Okunanlar
· Zayıf
· Lahn
· Esahhu Mâ Câ'e Fi'l-Bâb
· El-Muvatta’
· Ahberanâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
· Nuhinâ An Keza
· Evtânu'r-Ruvât Ve Buldânihim
· Vâkıf
· Ahberanâ Münâveleten
· Ve Bi'l-İsnad
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Hadisler

Sahih Buhari Hadisleri

Fasillar hadislerin kategorilerine göre tasnif edilmis halidir. Tikladiginiz basliklardan ilgili kategoriler ve hadisleri okuyabilirsiniz

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50    ileri »

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : İlim tebliği;Mü`minin ırzı haramdır;Mü`minin kanı haramdır;Mü`minin malı haramdır
Ravi : Ebû Bekre Nufey` b. Hâris
Baslik : VEDÂ` HACCINDA PEYGAMBER (S.A. VE S.) İN BÂZI NASÎHATLARINA DÂİR EBÛ BEKRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem (Haccetü`l-Vedâ`da) devesi üzerinde oturdu. Devenin dizginini bir adam tutuyordu. "Bu gün hangi gündür?" diye sual etti. sükût ettik, o derecede ki başka bir isim ile tesmiye edecek zannetdik. "Kurban günü değil mi?" buyurdu. "Evet." dedik. Sonra: "Bu ay hangi aydır?" diye sordu. Yine sükût ettik, o derecede ki isminden başka bir isim ile tesmiye edecek zannettik. "Zilhicce değil mi?" buyurdu. "Evet." dedik. (Sonra): "Bu hangi şehirdir?" diye sordu. Yine sustuk, o derecede ki isminden başka bir isim ile tesmiye edecek zannettik. "Mekke değil mi?" buyurdu. "Evet." dedik. (Bunun üzerine) buyurdu ki "Kanlarınız, mallarınız, ırzlarınız bu şehir içinde, bu ayda bu günün hürmeti kadar yekdiğerinize haramdır. Hâzır olanlarınız, gâib olanlarınıza (bunu) teblîğ etsin. Olabilir ki hâzır olan kimse, bunu daha iyi anlar bir kimseye teblîğ etmiş bulunur."
HadisNo : 61

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : Bıktırmamak;Vedâ Haccı Hutbesi
Ravi : Abdullâh b. Mes`ûd
Baslik : PEYGAMBER (S.A. VE S.) İN FÂSILALI OLARAK VA`ZETTİĞİNE DÂİR İBN-İ MES`ÛD HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem va`z (ve nasîhat) husûsunda bize bıkkınlık gelmesin diye hâlimize bakıp (ona göre) gün ve (saat) kollardı.
HadisNo : 62

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : Kolaylık göstermek
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : DİNDE, BIKKINLIK VE USANÇ VERECEK DERECEDE İLERİ GİTMENİN DOĞRU OLMADIĞINA DÂİR ENES HADÎSİ
Hadis : Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in: "Kolaylık yolunu gösterin, güçlüğe gitmeyin. Tebşîr edin, tenfîr etmeyin." buyurduğu rivâyet olunuyor.
HadisNo : 63

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu :
Ravi : Muâviye b. Ebî Süfyân
Baslik : ALLÂH KİME İYİLİK MURÂD EDERSE, ONU DİNDE BİLGİ SÂHİBİ YAPAR
Hadis : Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`den işittim, buyuruyordu ki: Allâh (u Teâlâ) her kimin hayrını murâd ederse ona din husûsunda (büyük bir) anlayış verir. Ben (verici değil) yalnız taksîm ediciyim. Veren ise Allâhu Azze ve Cell`dir. Bir de bu ümmet, Allâh`ın emri (ve kazâsı) zuhûr edi(p kıyâmet kopu)nceye kadar emr-i İlâhî(ye mütâbeat) üzere hep sâbit-kadem olup duracak ve kendilerine muhâlefet edenlerden zarar gelmiyecektir.
HadisNo : 64

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : Hurma Ağacı;Kâmil mü`min
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : ALLÂH KİME İYİLİK MURÂD EDERSE, ONU DİNDE BİLGİ SÂHİBİ YAPAR
Hadis : Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in yanında idik. Bir hurma göbeği getirdiler. Buyurdu ki: "Ağaçların içinden bir nev`i vardır ki.... ilâ-âhirih. -Abdu`llâh b. Ömer radiya`llâhu anh`den olan bu rivâyetde: "Bir de baktım ki oradakilerin en küçüğü benim. Onun için sustum." ziyâdesi vardır.
HadisNo : 65

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : Allah yolunda harcamak (infak);İlim öğretmek;İlmiyle âmil olmak;İnfak;Kazâ-Kader
Ravi : Abdullâh b. Mes`ûd
Baslik : İKİ HASLET SÂHİBİNDEN BAŞKASINA HASED EDİLEMİYECEĞİNE DÂİR ABDULLÂH İBN-İ MES`ÛD HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Mükerrem salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: İki (haslet sâhibin)den başkasına hased olmaz. Bunlar da Allah tarafından kendisine mal ihsân olunub da hak (yolun)da onu ihlâke taslît edilen kimse ile kendisine hikmet ihsân olunup onunla hükmeden ve anı ta`lîm eden kimsedir.
HadisNo : 66

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : İlim öğrenmek
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : RESÛLULLÂH (S.A. VE S.) İN İBN-İ ABBÂS`A DUÂSI
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem beni kucaklayıp: "İlâhî ona (ilm-i) Kitâb`ı öğret." diye duâ buyurdu.
HadisNo : 67

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : Namazda safları sık ve düzgün tutmak
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : BÜLÛĞ ÇAĞINA VARMIYAN ÇOCUĞUN MÜKELLEF OLMADIĞINA DÂİR İBN-İ ABBÂS RİVAYETİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem Minâ`da sütresiz olarak namaz kıldırdığı sırada dişi bir merkebe râkiben karşıdan geldim. O zaman sinn-i bülûğa yaklaşmıştım. Saflardan birinin önünden geçtim. Merkebi otlasın diye salıverdim. Ondan sonra saffa girdim. Bu (yaptığıma) kimse ses çıkarmadı.
HadisNo : 68

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : Lâtîfe;Şaka
Ravi : Mahmûd b. er-Rebî`
Baslik : İLMİN FAZÎLETİ HAKKINDA HADÎSLER
Hadis : "Beş yaşımda iken Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in bir kere bir kova (daki su) dan (ağzına alıp) yüzüme püskürdüğünü derhâtır ederim." demiştir.
HadisNo : 69

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : İnsanların kısımları
Ravi : Ebû Mûsâ el-Eş`arî
Baslik : İLMİN FAZÎLETİ HAKKINDA HADÎSLER
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llahü aleyhi ve sellem buyurdu ki: Allâh`ın benim (vâsıtam) le gönderdiği hidâyet ve ilim boy yağmura benzer. (Bu yağmur, kâh öyle) bir toprağa düşer ki onun bir kısmı suyu kabûl eder de çayır ile bol ot yetiştirir. Bir kısmı da kurak olur, suyu (üstünde) tutar da Allâh (u Teâlâ) halkı onunla faydalandırır. Ondan (hem kendileri) içerler, (hem hayvanlarını) suvarırlar, ekin ekerler (Bu yağmur) diğer (bir nevi`) toprağa daha isâbet eder ki düz ve kaypaktır. Ne suyu (üstünde) tutar, ne çayır bitirir. Allâh`ın dînini anlayıb da Allâh`ın benim (vâsıtam) le gönderdiği (hidâyet ve ilimden) faydamend olan ve bunu bilip (başkasına) bildiren kimse ile (bunu duyduğu vakit kibrinden) başını (bile) kaldırmayan ve Allâh`ın benimle irsâl olunan hidâyetini kabûl etmeyen kimse böyledir.
HadisNo : 70

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Belağ Kaydı · Ta'dîl Gayru Sarîh · Şakk · Mustahric · Mutkin · Mütevatir-i Lafzî · Fukahâ-Yı Seb'a · Etkan · Keşt · Musâvât · Evhâm · Matrûh · Kale Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Semi'tu · Sıhah-ı Sitt · Mutekaribu’l-Hadîs · Kalb Fi's-Sened · Nakd-i Rical · Makrûnen · Suffe Ashabı · Arzı Münâvele · Tekellemû Fîhi · De-Se-Nâ · Lem Ekıf Lehu Alâ Asl · Erba'ûn · Mu'cem · E'imme Sitte · Yervi'l-Menâkîr · Nisbe · Kadh · Hafî İnkıta · İlm-i Nazarî · Haddesenâ · Ruvîye An Fulân · Lem Yesbut · Kale Lî Fulân · Emsâlu'l-Hadîs · Ashâbu'l-Mı'eteyn · Zâhibun · Zabt-ı Kitab · Fî Hadîsihî Da'fun · Muşkilu'l-Hadis · Du'afâ · Mutâba'at-ı Tâmme · Kezzâbun · Yuda'afu · Semi'tu Fulânen Kırâ'aten Aleyh · İcâze Mechule · el-Kutubu'l-Erba'a · Vahin Bi-Merra
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Eceztuke Ve Li-Evlâdike Ve Li-Akîbike · Mukill · Uhbirtu An Fulân · Lâ Yus'elu An Mislihî · Yuzkeru · Ta'dil Lafızları · Mu’an'in · Cehâletu'l-Ayn · Makbul · Muntezihu'l-İsnad · Tukullime Fîhi · Metrûku'l-Hadîs · Mu'an'an · Eceztuke En Tervıye Annî Mâ Sahha İndeke Mimmâ Semi'tuhû Ve Mâ Se'esma'uhû · Seketû Anhu · Eceztu Leke (Li-Fulân) Me'şte-Melet Aleyhi Fihristî Hâzihî · Eceztuke İn Şi'te · Du'ife · Yerfa'uhû · Ulûmu'l-Hadîs · Sadûkun Yehimu · Kara'tu Bi-Kitâbi Fulân · İnteha'l-Lahak · Menşe'u's-Sened · Gayru Me'huz Bih · Şeyhun Vasatun · Matrûh · Galat · Eceztu Ehle Zemânî · Keşt · Mutarrahu'l-Hadîs · Da'afûhu · Mucîz · Tecvîd · Ruviye Ani'n-Nebî · Cehâlet-i Ayniyye · La Yesbut

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber