Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Cüz
· Tevâtür
· Salih
· Fasık
· Zındık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Da'îfun Vahin
· Mechûlu'l-Adâle
· Merdûd Âhad
· Rivayet Bi'l-Lafz
· Sahîhun Înşa'allah
· Ve Zekera'l-Hadîse
· Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale
· Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz
· Mudric
· Nâvelenî
· Se-Nâ
· Sıfatu Rivâyeti'l-Hadîs

Son Okunanlar
· Hasen-Garîb
· Sünen
· Sünen Tirmizî
· İrsal
· Darb
· Gaflet
· Şuzûz
· İlmu'l-Hadîs
· Tevâtür
· Beyân
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Hadisler

Sahih Buhari Hadisleri

Fasillar hadislerin kategorilerine göre tasnif edilmis halidir. Tikladiginiz basliklardan ilgili kategoriler ve hadisleri okuyabilirsiniz

« geri 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58    ileri »

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Ezan;İmamlık
Ravi : Mâlik b. el-Huveyris
Baslik : HAZAR VE SEFERDE VAKİT GİRDİĞİNDE EZÂN OKUMAĞA, İKÂMET ETMEĞE VE EN YAŞLI KİMSENİN İMÂMETİNE DÂİR MÂLİK İBN-İ HUVEYRİS HADÎSLERİ
Hadis : Şöyle demiştir: Kavmimden ben on kişi ile berâber Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in yanına gelmiştim. Nezd(-i âlîler) inde yirmi gün kaldık. (Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem mü`minlere) rahîm idi. Rıfk ile mecbûl idi. Ehl ü ıyâlimizi özlediğimizi görünce bize: "Haydin (kendi ehlinizin yanına) dönünüz. Yanlarında bulununuz. Onlara (dîni) öğretiniz. (Beni nasıl namaz kılar gördünüzse öylece) namaz kılınız. Namaz (vakti) geldiğinde içinizden biri size ezan okusun. En yaşlınız da size imam olsun." buyurdu.
HadisNo : 371

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Ezan;İmamlık;Kamet
Ravi : Mâlik b. el-Huveyris
Baslik : HAZAR VE SEFERDE VAKİT GİRDİĞİNDE EZÂN OKUMAĞA, İKÂMET ETMEĞE VE EN YAŞLI KİMSENİN İMÂMETİNE DÂİR MÂLİK İBN-İ HUVEYRİS HADÎSLERİ
Hadis : İki kimse seferi niyet ederek Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in nezdine (vedâa) geldiler. Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Buradan çıktığınızda (her namaz vakti geldikçe) ezân okuyunuz. Sonra ikâmet ediniz. Sonra en yaşlınız imâm olsun." buyurdu.
HadisNo : 372

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Ezan
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : SOĞUK VE YAĞMURLU ZAMANLARDA, BULUNULAN YERDE NAMAZ KILINABİLECEĞİNE DÂİR İBN-İ ÖMER HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem seferde iken soğuk, yâhud yağmurlu gecede müezzine ezân okumasını ve ardından da: "Haberiniz olsun, namazlarınızı olduğunuz yerlerde kılınız." diye nidâ etmesini emrederdi.
HadisNo : 373

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Namaza giderken sekînet üzere olmak
Ravi : Ebû Katâde Hâris b. Rıb`ıyy
Baslik : CEMÂATE YETİŞMEK İÇİN ACELE ETMİYİP SEKÎNET VE VAKÂR İLE GİTMEĞE DÂİR EBÛ KATÂDE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: (Bir def`a) biz Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem ile birlikte namazda iken bir çok kimselerin koşuşma (ve haykırışma) seslerini duydu. Namazı kıldırdıktan sonra: "Ne oluyorsunuz?" diye sordu. "Namaz(a yetişmek) için acele ettik" dediler. Buyurdu ki: (Hayır,) öyle yapmayınız. Namaza geldiğinizde (vakar ve) sekînetden ayrılmayınız. (Ağır ağır yürüyünüz). Namazın yetiştiğiniz kadarını (imam ile berâber) kılar, fevt ettiğinizi de sonra yalnız) itmâm edersiniz.
HadisNo : 374

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Namaza giderken sekînet üzere olmak
Ravi : Ebû Katâde Hâris b. Rıb`ıyy
Baslik : İKÂMET EDİLİP İMAM AYAĞA KALKMADAN CEMÂATİN AYAĞA KALKMAMASINA DÂİR EBÛ KATÂDE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Namaz ikâme edildiği vakit beni (hücremden çıkmış) görmedikçe ayağa kalkmayınız. (Sekînet üzere olunuz)" buyurdu.
HadisNo : 375

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu :
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : BU HUSUSTA DİĞER RİVÂYETLER
Hadis : Şöyle demiştir: (Bir def`a yatsı) namaz(ı) ikâme edilirken Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem mescidin bir tarafında biri ile yavaş yavaş konuşuyordu. Cemâat(in bir takımı) uyuklayıncaya kadar (sözü uzattı ve) namaza durmadı.
HadisNo : 376

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu :
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : EZÂN OKUNUP DA CEMÂATİ BIRAKIP NAMAZA GELMEYENLER HAKKINDA PEYGAMBERİMİZİN TEHDÎDİ
Hadis : (Senedi muttasıl ile) ravi, Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in şöyle buyurduğunu rivâyet etmiştir: Nefsim yed-i kudretinde olan Allâh`a kasem olsun, içimden öyle geçiyor ki, (bir çok) odun yığdırayım. Sonra namaz için ezan okunmasını emredeyim de birine cemâate imam olsun diyeyim. Sonra o cemâati bırakıp (namaza gelmeyen) kimselerin üzerlerine gidip evlerini (kendileri içerde iken) yakıvereyim. Nefsim yed-i kudretinde olan Allâh`a kasem ederim ki, (cemâatten) bu (geri kala)nların her hangisi (burada) semiz etli bir kemip parçası, yâhud iki tâne a`lâ paça bulacağını aklı kesse (hemen) yatsıya gelir.
HadisNo : 377

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Cemâatle kılınan namazın fazîleti
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : CEMÂATLE KILINAN NAMAZIN FAZÎLETİ HAKKINDAKİ RİVÂYETLER
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Cemâatle kılınan namaz, yalnız kılınan namazdan yirmi yedi derece efdaldir.
HadisNo : 378

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Cemâatle kılınan namazın fazîleti
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : CEMÂATLE KILINAN NAMAZIN FAZÎLETİ HAKKINDAKİ RİVÂYETLER
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`den işittim, buyuruyordu ki: Cemâatle kılınan namaz, birinizin yalnız başına kıldığı namazdan yirmi beş derece efdaldir. Gece melâikesi ile gündüz melâikesi de salât-ı fecirde buluşurlar.
HadisNo : 379

 
Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu :
Ravi : Ebû Mûsâ el-Eş`arî
Baslik : UZAK YERDEN CEMÂATEA GİTMENİN VE NAMAZA MUNTAZIR OLMANIN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ MÛSÂ EL-EŞ`ARÎ HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki, namazdan dolayı nâsın en büyük ecre müstahak olanı (mescid-i cemâata) derece derece uzaktan yürüy(üp gel)enleridir. İmâm ile berâber kılayım diye namaza muntazır olan kimse de (hemen) kılıp yatıverenden daha büyük ecre nâil olur.
HadisNo : 380

« geri 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Ma'nen Mütevâtir · Âdil · Es-Sunnetu’l-Kavliyye · Mudelles · Hazâ Min Hadîsi · Maklûbu'l-Metn · Rubâ'iyyât · Emsâlu'l-Hadîs · Yunkeru Merre Ve Yu'rafu Uhrâ · Suffe Ehli · Sünen · Merdûdu'l-Hadîs · Uhtulife Fîhi · Muntehâ-yı Sened · Muhtelifu'l-Hadîs · Munkeru'l-Hadîs · Meclis · Vaddâ'un · Muntezihu'l-İsnad · Tedlîsu't-Tesviye · Ziyâdâtu's-Sikât · Yervîhi · Sahîhu’l-Hadîs · Ashâbu'l-Elf · Mâ Alâ Şarti Muslim · Muşeddid · Uluvv Bi-Kıdemi's-Semâ · Rava'n-Nâs Anhu · Ef'âlu'r-Resûl · Merfû'an · Tekaddum-u Sem⒠· Erba'ûn · Leyse Bi-Umde · Kara'tu Alâ Fulân · Tedlîsu'l-Bilâd · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Tashîh · Ruviye Ani'n-Nebî · Mürsel-i Hafî · Hasen Ü-Gayrîhî · Tunkiru Merre Ve Ta'rıfu Uhrâ · Emîru'l-Mu’ınınîn · Lâ Yusâvî Şey'en · Ta'lîk Bi-Sîgati't-Temrîz · Tusâ’î · İbtidâ-yı Sened · Âfetuhû Fulân · Sad · Mufîd · Reddû Hadîsehû · İ'lâmu'ş-Şeyh
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Mutarrah · Enşedenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Hafî Mursel · Cerh-i Müfesser · Mudevven · Merdûd Şaz · Te'nîn · Vahid · Kale Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · İcaze Li'l-Mu'ayyen Fî Gayrı Mu'ayyen · Mahalluhu's-Sıdk · Avâlî · Âlî İbdâl · De-Se-Nî · Kunna Nef'alu Ala Ahdi'n-Nebî (s.a.s) · Eceztu Leke (Lekum) Cemî'a Mesmû'âtî · Bid'at · Leyse Bi Me’mûn · Ruba’î · Menferede Bihî Müslim · İlmu'l-Hadîs Dirâyeten · Bid'atu'r-Râvî · Muhâlefetu's-Sikât · Nâvelenî · Fîhi Mekalun · Sevk · Neseb · Kutub-i Sitte · Semi'tu Fulânen · Belağahû · Mechûlu'l-Adâle · Câ'e Ani'n-Nebî · İmâm · Ahberanâ Muşâfeheten · Esahhu’l-Ahâdîs · El-Mezîd Fi Muttasıli’l-Esânîd · Sahîh Li-Zâtihi

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber