Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Ashâb-ı Suffe
· Sahîfe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Tesmiyetu'r-Ruvât
· Eceztu Leke (Li Fulân) Mâ Sahha Ve Ma Yesihhu Min Mesmû'âtî
· Eceztu Talebete'l-İlmi Bi-Beledî Keza
· Ed'afu'l-Esânîd
· Esbetu'n-Nâs
· Hâlu'r-Ruvât
· İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen
· Kalîlu'l-Hadîs
· Lâ Yuhteccu Bihî
· Lâ Yu’rafu Lehu Aslun
· Mâ Akrabe Hadîsehu
· Merdûdu'l-Hadîs

Son Okunanlar
· Cevâmi'u'l-Kelim
· Ferd-i Mutlak
· Mu'cem
· Zındık
· Mutarrah
· Vecedtu Bi-Hatti Fulân Ve Ecâze Lî
· Ani's-Sîka
· Ashâbu'l-Mi’e
· İcâze Âmme Mutlaka
· Zekera Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Hadisler

Sahih Buhari Hadisleri

Fasillar hadislerin kategorilerine göre tasnif edilmis halidir. Tikladiginiz basliklardan ilgili kategoriler ve hadisleri okuyabilirsiniz

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50    ileri »

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Namazda uyuklamak
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : UYUKLARKEN NAMAZ KILMANIN KERÂHETİNE DAİR İBN-İ ABBÂS HADÎSİ
Hadis : Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in "Biriniz namazda uyuklarsa uyusun. Tâ ki ne okuduğunu bilsin." buyurduğu rivâyet olunuyor.
HadisNo : 161

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Her namaz için ayrı abdest almak
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : NEBİYY-İ EKREM (S.A. VE S.)İN HER NAMAZ İÇİN ABDEST TÂZELEDİKLERİNE DÂİR ENES HADÎSİ
Hadis : Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in her namaz vaktinde abdest al (mak mu`tâd-ı şerîfleri ol)dığı rivâyet olunuyor. (Ya siz nasıl yapardınız? suâline cevâben) Enes (radiya`llâhu anh): "(Bize gelince) her birimize hades vâkı` olmadıkca (bir vakitten ziyâde namaz için) bir abdest kifâyet ederdi." demiştir.
HadisNo : 162

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Koğuculuk;Sidikten korunmak
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : BEVLİNDEN SAKINMAYAN VE KOĞUCULUK YAPAN KİMSELERİN, KABİRLERİNDE AZÂB GÖRDÜKLERİNE DÂİR İBN-İ ABBÂS HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: (Bir def`a) Nebiyy-i Mükerrem salla`llâhu aleyhi ve sellem Medîne, yâhud Mekke bahçelerinden birinin yanından geçiyordu. Kabirlerinde azab gören iki insanın sesini duydu. Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Bunlar azab görüyorlar. Hem de azab görmeleri büyük bir şey için değildir." buyurduktan sonra (yine devâm ederek): "Evet (günâhları büyüktür) biri, bevlinden istibrâ etmez (yâni sakınmaz) di, diğeri de koğuculuk ederdi." buyurdu. Ondan sonra yaprakları soyulmuş tâze bir hurma dalı istedi. Dalı iki parça etti. Her birinin kabri üzerine birer parça dikti. "Yâ Resûlâ`llâh, bunu ne için yaptın!" diye sordular. "Bunlar tâze kaldıkca belki (azapları) hafifler." cevâbını verdiler.
HadisNo : 163

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu :
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : RESÛL-İ EKREM (S.A. VE S.)İN SU İLE İSTİNCÂ ETTİĞİNE DÂİR HAZRET-İ ENES HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem (kazây-ı) hâceti için dışarıya çıktığında kendisine su götürürdüm. O da onunla yıkanırdı.
HadisNo : 164

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Kolaylık göstermek
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : DİNDE GÜÇLÜK DEĞİL KOLAYLIK GÖSTERİLMESİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: A`râbî`nin biri mescid`(in bir tarafın) de durup bevletti. Oradakiler bağrıştılar. Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem onlara buyurdu ki, bırakın (işini görsün)... sonra bevlinin üzerine bir kova su dökün. Zîrâ siz güçlük değil, kolaylık göstermek üzere meb`ûs olmuşsunuzdur.
HadisNo : 165

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Çocukları sevmek;Sidiğin temizlenmesi
Ravi : Ümmü Kays bint-i Mıhsan
Baslik : RESÛL-İ EKREM (S.A. VE S.)İN, ÜSTÜNE BEVLEDEN, HENÜZ YEMEK YEMİYEN ERKEK SÜT ÇOCUĞUNUN BEVLİ ÜZERİNE SU SERPMEKLE YETİNMESİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`e henüz taâm edemeyen (yâni süt emen) küçük bir oğlumu götürdüm. Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem çocuğu kucağına oturttu. Çocuk (Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in) rubasını bevletti. (Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem) su isteyip (üstüne) azar azar döktü de yıkamadı.
HadisNo : 166

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu :
Ravi : Huzeyfe b. el-Yemânî
Baslik : RESÛL-İ EKREM (S.A. VE S.)İN, ÜSTÜNE BEVLEDEN, HENÜZ YEMEK YEMİYEN ERKEK SÜT ÇOCUĞUNUN BEVLİ ÜZERİNE SU SERPMEKLE YETİNMESİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem (bir kere Ensârdan) bir kavmin sürpüntülüğüne varıp ayakta su döktü. Sonra su istedi. Bir mıkdâr su götürdüm. Onunla abdest aldı.
HadisNo : 167

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Abdest bozarken gizlenmek
Ravi : Huzeyfe b. el-Yemânî
Baslik : RESÛL-İ EKREM (S.A. VE S.)İN, ÜSTÜNE BEVLEDEN, HENÜZ YEMEK YEMİYEN ERKEK SÜT ÇOCUĞUNUN BEVLİ ÜZERİNE SU SERPMEKLE YETİNMESİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`den uzaklaştım. Bana işâret etti. Yanına vardım. Ve işini birinceye kadar (zât-ı şerîfini setr için) ardında durdum.
HadisNo : 168

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Hayız kanının temizlenmesi
Ravi : Esmâ` b. Ebî Bekr
Baslik : HAYIZ ESERİ OLAN ELBÎSENİN NE ŞEKİLDE TEMİZLENECEĞİNE DÂİR ESMÂ` (R.A.) HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Bir kadın Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`e gelip: "(Yâ Resûlâ`llâh,) birimiz, elbîse (si) üzerinde hayz (eseri) görürse ne yapsın buyurursun?" diye sordu. (Resûlu`llâl salla`llâhu aleyhi ve sellem): "Elbîsesini (eliyle) uvaladıktan sonra (üzerine) su döküp sıkar. Sonra azar azar üzerine su döker. Ondan sonra onunla namaz (ını) kılar." buyurdu.
HadisNo : 169

 
Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : İstihâza
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : İSTİHÂZA VE HÜKMÜ HAKKINDA HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Fâtıma bint-i Ebî Hubeyş (radiya`llâhu anhâ) Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in yanına gelip: "Yâ Resûlâ`llâh, ben istihâzaya müptelâ bir kadınım. Temizlenemiyorum, namazı terk mi edeyim?" diye sordu. Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Hayır, bu hayız değildir. Bir damar (dan gelen kan) dır. Senin (asıl) hayızın (ın başlama zamânı) geldiği vakit namazı bırak. Kesilme zamânı gelince de kanını yıkadıktan (ve iğtisâl ettikten) sonra namaz kıl. Ondan sonra (yine) o vakit gelinceye kadar her namaz için abdest al." buyurdu.
HadisNo : 170

« geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Muhalefet · Ashâbu'l-Kutub · Lâ Yesbut Fıhı Şey · Kâle'llâhu Te'âlâ · Sıhâh · De-Se-Nâ · Sevk · Fısk Bi'l-Ma'siye · Arz Ale'ş-Şeyh · Cemâ'at · Lâ A'rifuhu · Ashâb-ı Resûlillâh · İlm · Sâdıka · Mucâlese · Sahih-i Buhârî · Sahîfe Semure · Kat’ Tedlisi · Delâ'ilu'n-Nubuvve · Ve'l-Lafzu Li-Fulân Kale · Şibhu'l-Vad' · Meğâzî · Cerh-i Gayrı Müfesser · Usûl-ü Hadis · Tahrîf · Sumâniyyât · Tevârih Ve Vefeyât · Kalb Fi's-Sened · Kara'tu Alâ Fulân An Fulân · Ma'ruf · Bedel-i Nazil · Muntehâ-yı Sened · Uluvv-u Ma'nevî · İcâze Âmme Mutlaka · Tahvîl · Ashâbu'l-Hadîs · İ'lâl · Ahkâm · Garîbun Min Haze'l-Vechi · Meşayih · Kitâbu'l-Ğarîbeyn · Nâsihu'l-Hadîs Ve Mensûhuhû · Tercih · Muztarıbu'l-Hadîs · İstidrak · Sebtun-Sebtun · Şartu’l-Buhârî · Müttefik Ve Mufterik · Ademu's-Subût · Tarîk
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Verede Ani'n-Nebî · Garîbun Min Haze'l-Vechi · İbn Mâce · Ya'nî · Eceztuke Mucâzâtî · Leyse Bi-Kaviyy · Menşe' · Ta'dîl · Câmiu't-Tirmizî · Men Mislu Fulân · Tesmiyetu'r-Ruvât · Es-Sunnetu't-Takririyye · Telfîku'l-Hadîs · Tedlîsu's-Sukût · Evlâdu's-Sahâbe · Sebtun-Huccetun · Lâ Asle Lehu Bi-Haze'l-Lafz · Ta'lîk Gayr-i Meczûm · Leyse Bi-Zalik · Metrûkun · Lem A'rifhu · Ka-Senî · Lâ Ahade Esbetu Minhu · Ma'kûs · Es-Sunnetu’l-Kavliyye · Akva'l-Esânîd · Vahin Bi-Merra · Tahdis Ücreti · Şeyhun · İbtidâ-yı Sened · Garâ'ib · Evvel · Müselsel Bi'l-Hilf · Ekzebu'n-Nâs · Muvâfakati Mukayyede · Garîbi'l- Mutlak · Haddesenâ Fulân Kırâ'aten

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber