Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Salih
· Fasık
· Zındık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Muştebih
· Semi'tu Fulânen Kırâ'aten Aleyh
· Eceztuke (Cemî'a) Mâ Ucîze Lî Rîvâyetuh
· Fîhi Şeyun
· Kale Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi
· Kalîlu'l-Hadîs
· Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz
· Mechûlu'z-Zât
· Sahîhun Înşa'allah
· Sikatun-Mutkinun
· Sumâniyyât
· Tesmiyetu'r-Ruvât

Son Okunanlar
· Zındık
· Cerh Ve Tadil Lafızları
· Zevâ’id
· Uşâriyyât
· Ravi
· Lahn
· Gaflet
· Mutâbi
· Nesh
· Maktu
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Fasillar » ÖMER İBN-İ HATTÂB RADİYA`LLÂHU ANH`İN MENÂKIBI

ÖMER İBN-İ HATTÂB RADİYA`LLÂHU ANH`İN MENÂKIBI


ÖMER İBN-İ HATTÂB RADİYA`LLÂHU ANH`İN MENÂKIBI faslinda 1 sayfada 3 kayitli hadis var

 
Fasil : ÖMER İBN-İ HATTÂB RADİYA`LLÂHU ANH`İN MENÂKIBI
Konu :
Ravi : Câbir b. Abdullâh
Baslik : ÖMER`İN CENNET`LE MÜJDELENDİĞİNE DÂİR CÂBİR VE ABDULLÂH İBN-İ ÖMER HADÎSLERİ
Hadis : Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`in şöyle buyurduğu rivâyet olunmuştur: (Bir kere rü`yâmda) ben, kendimi Cennet`e girmiş gördüm. Ve orada Ebû Talha`nın karısı Rümeysâ ile karşılaştım. Bir de gürültüsüz, sâkin bir ayak sesi işittim. Ve: - Kimdir bu? diye sordum. Cibrîl: - Bilâl`dir! diye cevab verdi. Cennet`te bir de (muhteşem) köşk gördüm. Avlusunda bir câriye vardı. Ben: - Bu köşk kimindir? diye sordum. Cibrîl: - Ömer`indir! diye cevap verdi. Onun içine girmek ve bakmak (gezip görmek) istedim. Fakat ey Ömer! Senin kıskançlığını hatırladım, (diye lâtîfe etti). Bunun üzerine Ömer: - Babam, anam sana kurban olsun yâ Resûla`llah!. Sana karşı mı kıskancım? diye cevap verdi.
HadisNo : 1494

 
Fasil : ÖMER İBN-İ HATTÂB RADİYA`LLÂHU ANH`İN MENÂKIBI
Konu : Ebû Bekr;Hz. Ebûbekr`in fazîleti;Hz. Ömer`in fazîleti;Hz. Peygamber`i sevmek;Kişi sevdiği iledir
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : ÖMER`İN CENNET`LE MÜJDELENDİĞİNE DÂİR CÂBİR VE ABDULLÂH İBN-İ ÖMER HADÎSLERİ
Hadis : Rivâyet olunduğuna göre, şöyle demiştir: Bir kimse Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`e Kıyâmetten suâl edip: - Yâ Resûla`llah! Kıyâmet ne zaman kopacak? dedi. Resûlullah ona (hakîmâne bir üslûb ile): - O sâate, o güne ne hazırladın? diye sordu. Sâil: - Hiç bir şey hazırlamadım. Yalnız ben, Allah`ı ve Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`i sever (bir adam) ım! dedi. Resûlullah da: - Öyle ise sen, sevdiklerinle berâber (bulunacak) sın! diye müjdeledi. Enes İbn-i Mâlik der ki: Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`in bu: Sen, sevdiklerinle berâbersin! müjdesine sevindiğimiz gibi hiç bir şey bizi sevindirmedi. Yine Enes der ki: - Ben, Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`i, Ebû Bekr`i, Ömer`i severim. Onlara olan bu aşk ve muhabbetim sebebiyle (kıyâmette) onlarla berâber olacağımı (Allah`ın inâyetinden) umarım. Velev ki onların hayır işlerine benzer hayır ve ibâdet işlememiş olayım.
HadisNo : 1495

 
Fasil : ÖMER İBN-İ HATTÂB RADİYA`LLÂHU ANH`İN MENÂKIBI
Konu : Hz. Ömer`in fazîleti
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : RESÛL-İ EKREM: ÖMER, ALLAH TARAFINDAN MÜLHEMDİR, BUYURMUŞTUR
Hadis : Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem`in şöyle buyurduğu rivâyet olunmuştur: Benî İsrâil`den sizden önce gelip geçen anlar içinde (Allahu Teâlâ tarafından mülhem) öyle kimseler vardı ki, onlar peygamberler (pâyesinde) olmadıkları halde kendilerine haber ilhâm olunurdu. Eğer ümmetim içinde de bunlardan bir kimse bulunursa (ki, şüphesiz bulunacaktır) o da muhakkak Ömer`dir.
HadisNo : 1496
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· İrsal · Adlun Hâfizun · Ricâluhu Sikât · Cami · Mürsel-i Sahâbî · Musnid · El-Hadîse · Munâvele Makrûne Bi'l-İcâze · İnfirad · Sahîfe Câbir · Da'afûhu · Mukillûn · Muztarib · Kutub-i Sitte · İntikâd-ı Esânîd · Muselsel · Terekûhu · Âfet · Mecâlis · Sunâ’î · Misle Hadisin Kablehu Metnuhû Kezâ Ve Kezâ · Sebt · Tekaddum-u Vefat · Tarih · Mucma' Alâ Da'fıhî · Mürsel-i Hafî · Ehlu's-Suffe · Garîbi'l-Meşhûr · Ashâbu'l-Bıd'a · Fulân Lâ Yus'elu Anhu · Ruvîye An Fulân · Fiten · Muhbir · Terceme · İsnad Tedlisi · Cerh · Fısku’r-Râvî · Kibâr-ı Tâbi'în · Usûl · Lem A'rifhu · Eceztu Talebete'l-İlmi Bi-Beledî Keza · Fevâ'id · Teferrede Bihî Fulân An Fulân · Yehimu Fî Hadîsihî · Sâlihu'l-Hadis · Lem Yervihi İllâ Fulan An Fulân · Âdâbu'l-Muhaddis · İcâze Âmme · Kesret-i Galat · Şâfehenî Bi'l-İcâze
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · El-Mezîd Fi Muttasıli’l-Esânîd · Misle Hadisin Kablehu Metnuhû Kezâ Ve Kezâ · İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen · Enşedenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Ahberanâ Fulân Bi'l-Kırâ'ati Aleyhi · Kale Lenâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi · Eceztuke En Tervıye Annî Mâ Sahha İndeke Mimmâ Semi'tuhû Ve Mâ Se'esma'uhû · Eceztu Li-Kulli Vahidin (Ahadin) · Muştebih · Yenmîhi · Lehû Belâya · Seketû Anhu · Mechûlu'l-Ayn · Sahihi Müslim · Cehâletu'r-Râvî · Tedvînu'l-Hadîs · Sulâsî · Fîhi Halfun · Rece'a · Mubhemât · Zayıf · Kesîru'l-Rıhle · Rivayeten · Mu'ennen · Vahin · Mutekaribu’l-Hadîs · Mukaribu'l-Hadîs · Fîhi Şeyun · Munâvele · Sumâniyyât · Lem Ecid Lehu Aslen · Sâlih Li'l-İhticâc · Ahberanâ Kitâbeten · Tabaka · Darîr · La Yesbut · Ashâbu'l-Mı'eteyn

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber