Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Salih
· Fasık
· Zındık
· Ashâb-ı Suffe
· Hafız

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Sikatun-Mutkinun
· Ye'ti Bi'l-Acâ'ib
· Eceztu Li'l-Muslimîn
· Eceztuke İn Eredte
· Huddistu An Fulân
· Kale Lenâ Fulân Bi-Kırâ'atî
· Lâ Yu’rafu Lehu Aslun
· Lehû Ahâdîs Menâkîr
· Lem Erahu Bı-Haze'l-Lafz
· Maklûbu'l-İsnâd
· Makrûnen
· Me’mûn

Son Okunanlar
· Ta'lîk Bi-Sîgati't-Tashîh
· Esbâbu Vurûdil-Hadîs
· Zındık
· Mu'telif Ve Muhtelif
· Kitâbet
· Şurûtu's-Sıhha
· Tahvîl
· Nesh
· İntihâ
· Remiz
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Fasillar » TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ

TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ


TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ faslinda 2 sayfada 15 kayitli hadis var

« geri 1 2    ileri »

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Seferî namazı
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : FETİH SIRASINDA RESÛL-İ EKREM`İN MEKKE`DE ON DOKUZ GÜN İKÂMET VE KASR-I SALÂT BUYURDUKLARINA DÂİR İBN-İ ABBÂS`IN RİVÂYETİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem (Mekke`de) on dokuz gün (ve gece) kasr(-ı salât) buyurarak ikâmet buyurdu. Biz de sefer ettiğimizde on dokuz gün (kalırsak) salâtı kasır, daha ziyâde kalırsak (devirde) itmâm ederiz.
HadisNo : 560

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Seferî namazı
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : HACCETÜ`L-VEDÂ`DA ON GÜN MEKKE`DE İKÂMET VE KASR-I SALÂT BUYURULDUĞUNA DÂİR ENES İBN-İ MÂLİK RİVÂYETİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem ile birlikte (hacc niyyetiyle) Medîne`den Mekke`ye çıktık. Medîne`ye döndüğümüz zamâna kadar (Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem bize akşam namazlarından başka namazları hep) ikişer rek`at kıldırdı. Enes radiya`llâhu anh`e: "Mekkede ikâmet ettiniz mi?" diye soruldu. "(Evet) on gün Mekke`de ikâmet ettik" dedi.
HadisNo : 561

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Seferî namazı
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : MİNÂ`DA KASR-I SALÂTA DÂİR İBN-İ ÖMER`İN RİVÂYETİ
Hadis : Şöyle demiştir: Minâ`da Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem ile, Ebû Bekr ile, Ömer ile, emâretinin evvellerinden Osmân (radiya`llâhu anhüm) ile birlikte (hep) ikişer rek`at kıldım. Sonradan (Osmân radiya`llâhu anh) namazı (dörde) itmâm etti.
HadisNo : 562

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Seferî namazı
Ravi : Hârise İbn-i Vehb
Baslik : MİNÂ`DA KASR-I SALÂTA DÂİR HÂRİSE İBN-İ VEHB`İN RİVÂYETİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem Minâ`da en ziyâde emn (ve amân) içinde olduğu halde bize (namazı) iki rek`at olarak kıldırdı.
HadisNo : 563

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu :
Ravi : Abdullâh b. Mes`ûd
Baslik : MİNÂ`DA HAZRET-İ OSMÂN`IN DÖRT REK`AT KILINMASI ABDULLÂH İBN-İ MES`ÛD`UN MÜNKER ADDETMESİ
Hadis : Ravi`ye "Osmân (radiya`llâhu anh) Minâ`da (farzı) dört rek`at kıldırdı" denildiği zaman: "Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in ardında Minâ`da iki rek`at kıldım. Ebû Bekr (i`s-Sıddîk) radiya`llâhu anh`in ardında Minâ`da iki rek`at kıldım. Ömer (İbn-i Hattâb) radiya`llâhu anh`in ardında da Minâ`da yine iki rek`at kıldım. (Derken yollarımız ayrıldı.) Ah, nasibim (o) dört rek`at olacağına kâşki (dergâh-ı İlâhîde) kabûl olunmuş iki rek`at olsa" demiştir.
HadisNo : 564

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Sefer eden kadının yanında mahremi olması
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : KADINLARININ YANINDA MAHREMİ BULUNMAKSIZIN BİR GÜN, BİR GECELİK MESÂFEYE SEFER ETMELERİNİN HÜRMETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE RİVÂYETİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Allâh`a Âhiret gününe îmân eden bir kadına yanında bir mahremi olmaksızın bir gün, bir gecelik mesâfeye kadar sefer etmek helâl olmaz" buyurdu.
HadisNo : 565

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Seferî namazı
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : AKŞAM NAMAZININ ADEM-İ KASRINA DÂİR ABDULLÂH İBN-İ ÖMER HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Gördüm ki, Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem (esnâ-yı seferde) acele sürüp gittiğinde akşam (namazın)ı te`hîr ederdi. (Konunca) onu üç rek`at kıldırıp selâm verirdi. Ondan sonra yatsı`yı ikâme edinceye kadar pek az bekleyip onu da iki rek`at kıldırır, selâm verirdi. Yatsı`dan sonra da gece ortasında kalkıncaya kadar (hiçbir nâfile) namaz kılmazdı.
HadisNo : 566

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Binit üzerinde namaz;Nâfile namaz
Ravi : Câbir b. Abdullâh
Baslik : HAZRET-İ RESÛL`ÜN SEFERDE TETAVVUU RÂHİLE ÜZERİNDE KIBLENİN GAYRİ CİHETE KILDIKLARINA DÂİR HAZRET-İ CÂBİR HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem (salât-i) tetavvuu hayvan üstünde iken (ve) kıbleden başka cihete (müteveccih olarak) kılardı.
HadisNo : 567

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Binit üzerinde namaz
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : BU BÂBDA ENES İBN-İ MÂLİK`İN RİVÂYETİ
Hadis : (Bir def`a) yüzü kıblenin soluna doğru olduğu halde bir merkeb üzerinde namaz kıldığı rivâyet olunmuştur. Kendisine: "Kıbleden başka cihete (dönerek) mi namaz kılıyorsun?" denilince: "Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`i böyle yapar görmemiş olaydım ben de yapmazdım" cevâbını vermiştir.
HadisNo : 568

 
Fasil : TAKSÎR-İ SALÂT BAHSİ
Konu : Seferî namazı
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : ABDULLÂH İBN-İ ÖMER, RESÛL-İ EKREM`İN SEFERDE NÂFİLE KILDIĞINI GÖRMEDİM DİYOR
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem ile birlikte yolculuk ettim de seferde nevâfil kıldığını görmedim. Allâhu Teâlâ da: Muhakkak Resûlullâh size güzel bir nümûnedir" buyurdu.
HadisNo : 569

« geri 1 2    ileri »
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Sebtun-Huccetun · Belağanâ Ani'n-Nebî · Me’mûn · Mahv · Terekûhu · Bid'at · Me'hûz Bih · Ashâbu's-Suffe · Keza · Mudebbec · Haber-i Mütevâtir · Tarih · Maklûb · Musannif · Bilâd Tedlîsi · Mevdû'u'l-İsnâd · Lâ A'rifuhu Bi-Hâze'l-Lafz · İndenâ · El-Erba'a · Nuzûl · Mutarrahu'l-Hadîs · Eceztu Leke Kitâbe'l-Fulânî · Sadûkun Teğayyera Bı-Ehara · Ahberanâ Fulân Kırâ'aten Aleyhi Ve Ene Esme'u · Ashâbu'l-Aşerât · Elkâbu'l-Muhaddısîn · Tahdîs · Fısk Bi'l-Bid'a · Hayrun · Hadis · Ev Kemâ Kale · Murû’et · Sahih · Muştebih Maklûb · Lem Ecidhu Hâkezâ · Tekaddum-u Sem⒠· Leyse Bi-Sâbit · Haber · Nehâ · Garîb-i Nisbî · Ravav Anhu · Ta'lîk · Haber-i Hâssa · Leyse Bi-Şey · Tunkiru Merre Ve Ta'rıfu Uhrâ · Kâdih · Sâmi · Ehlu'l-Bid'a · Hasen-Sahîh-Garîb · Ta'dîl Mertebeleri
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Kuna · Leyyinu'l-Hadîs · Vakafehu · Fâsıku't-Te'vîl · Sahîhu’l-Hadîs · El-fiten Ve Eşrâtu's-Sâ'a · Ma'dinu'l-Kizb · Kitâbetu’l-Hadîs · Sevk · Huffâz · Ehlu'l-Bid'a · Ahberanâ Fulan Bi-Teblîği Fulân · Mebde · İndenâ · Rakş · Zekera Lenâ Fulân · Elfâz-ı Câzime · İbdâl-i Âlî · Humâsî · Ta'dîl Mertebeleri · El-Aşera · Ravâ · Mustalahu'l-Hadîs · Mat'ûnun Fîhi · Kalb-i Mürekkeb · İn Sahha'l-Haber · Şurûtu'l-Mutevâtir · Câ'e An Fulân Mevkûfen · İcâze Mücerrede Ani'l-Munâvele · Lem Yesbut · Lâ Yus'elu An Mislihî · Lem Ecid Lehu Aslen · Elkâbu'l-Muhaddısîn · İşkâl · Ahberanâ Fulan Fîmâ Kuri'e Aleyhi · 3. Dipnotlar · Ceyyidu'l-Hadîs

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber