Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Kütübü Sitte
Buhari Hadis Kitabi
SPONSOR LINKLERI
Secme Konular
· Gaflet
· Sahih-i Buhârî
· Kudsi Hadis
· Tevâtür
· Cüz
· Zındık
· Salih
· Fasık
· Sahîfe
· Ashâb-ı Suffe

Burayada Bak
· Akıl
· Mubtedi
· Tarahû Hadîsehû
· Habberenâ
· Haber-i Aziz
· İcâze Li’l-Mechûl Bı'l-Mu'ayyen
· Merfû'an
· Müselsel Bi'l-Kavl
· Semi'tu Fulânen Kırâ'aten Aleyh
· Umirnâ Bi-Kezâ
· Da'îfun Vahin
· Enbe'enâ Fulân Bi-Kırâ'atî Aleyhi
· Garibeyn
· İlm-i Hadîs
· Lehû Ahâdîs Menâkîr

Son Okunanlar
· Cehâlet-i Ayniyye
· La Tehillu'r-Rivâye Anhu
· Sudâsiyyât
· Cerh-i Mübhem
· Cemâ'a
· El-Erba'a
· Eceztu Leke (Lekum) Cemî'a Mesmû'âtî
· Şeyh
· Tebliğ
· Edeb
SAHIH BUHARI HADİSLERİNDE ARAMA YAP
Fasil Ravi Konu Hadis

Hadis » Sahih Buhari » Fasillar » KİTÂBÜ`R-RİKAK

KİTÂBÜ`R-RİKAK


KİTÂBÜ`R-RİKAK faslinda 1 sayfada 7 kayitli hadis var

 
Fasil : KİTÂBÜ`R-RİKAK
Konu : Boş zaman;Sağlık
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : İNSANLARIN ÇOĞU İKİ Nİ`METTEN GAFLET EDER: SIHHAT, BOŞ VAKİT
Hadis : Rivâyete göre, Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: İnsanlardan çoğunun aldandığı (ve kıymetini takdîr edemediği) iki ni`met vardır: Vücud sıhhati, boş vakit.
HadisNo : 2162

 
Fasil : KİTÂBÜ`R-RİKAK
Konu : Zühd
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : İNSANLARIN ÇOĞU İKİ Nİ`METTEN GAFLET EDER: SIHHAT, BOŞ VAKİT
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem iki omuzumu tuttu da: "Ey İbn-i Ömer! Sen dünyâda (Vatan-cüdâ) bir garîb gibi yâhut geçici bir yolcu gibi ol!" buyurdu. (Bu hadîsin râvîlerinden Leys der ki:) İbn-i Ömer (kendisi de bana) şöyle derdi: (Ey Leys!) akşama erişince sabâhı gözleme, sabâha erişince de akşamı bekleme. Sıhhat ve âfiyet zâmanından bir kısmını hastalık zamânın için tahsîs et, hayâtından bir kısmını da ölümün için ayır!
HadisNo : 2163

 
Fasil : KİTÂBÜ`R-RİKAK
Konu : Ecel;Musîbet
Ravi : Abdullâh b. Mes`ûd
Baslik : TÛL-İ EMEL HAKKINDA ABDULLÂH İBN-İ MES`ÛD HADÎSİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Bir kere Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem (toprak ve kum üzerine değnekle zâviyeleri müsâvî) bir murabbâ` resmetti, sonra, (mebdei) murabbâ`ın ortasında olarak murabbâ` hâricine uzanan bir hat resmeyledi. Sonra bu hattın ortasından i`tibâren bu ortadaki hatta istinâd eden birtakım küçük hatlar resmetti. Sonra Resûl-i Ekrem (bu resimleri ta`rîf ederek:) Şu (murabbâ`ın ortasındaki uzun) hat insandır. Şu (murabbâ`) da ecelidir, her tarafından onu ihâta etmiştir. Şu murabbâ` dışında uzanan hat da insanın emelidir. Şu ufak çizgiler de insana ârız olan âfetler ve musîbetlerdir. İmdi insana şu âfet (oku) şaşırır (da dokunmazsa), öbür âfet oku isâbet eder. O da şaşırırsa en sonu ecel (denilen mevt-i tabî`î) yakalar.
HadisNo : 2164

 
Fasil : KİTÂBÜ`R-RİKAK
Konu : Ecel;Musîbet
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : EMEL VE TÛL-İ EMELİN BU MEVZUDA ENES İBN-İ MÂLİK HADÎSİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Bir kere Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem birtakım hatlar resmederek şöyle buyurdu: İşte şu çizgi insan (ın umduğu emeli) dir. Şu çizgi de ecelidir. (Şu küçük çizgiler de âfetlerdir) insan şu uzaktaki emelini beklerken kendisine en yakın olan (ve kendisini ihâta eden) ecel ansızın geliverir.
HadisNo : 2165

 
Fasil : KİTÂBÜ`R-RİKAK
Konu : Âmire itâat;Ulû`l-Emre itâat
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : RESÛL-İ EKREM`E Bİ`AT ŞEKLİ HAKKINDA İBN-İ ÖMER HADÎSİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: Biz Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem`e emirlerini dinlemek ve itâ`at etmek üzere bî`at ederdik de Resûl-i Ekrem bize (şefkat ederek): Gücünüz yettiği kadar, buyururdu.
HadisNo : 2166

 
Fasil : KİTÂBÜ`R-RİKAK
Konu : Hâlife tâyini;Hilâfet
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : HAZRET-İ ÖMER`İN YERİNE BİR HALÎFE TA`YÎN ETMEMESİ VE BUNUN SEBEBİ
Hadis : Şöyle dediği rivâyet olunmuştur: (Babam) Ömer (vurulup vaz`iyyeti ağırlaşınca dostları tarafından) yerine bir halîfe ta`yîn etmez misin? Diye sorulmuştu. Ömer: "Eğer yerime halîfe ta`yîn edersem (aykırı bir iş yapmış olmam.) Çünkü benden hayırlı olan Ebû Bekir, yerine halîfe ta`yîn etti. Eğer ta`yîn etmez bırakırsam şüphesiz benden hayırlı olan Resûlu`llah Salla`llahu aleyhi ve sellem de (mu`ayyen bir zâtı tasrîh etmeyip) bırakmıştır." dedi.
HadisNo : 2167

 
Fasil : KİTÂBÜ`R-RİKAK
Konu :
Ravi : Câbir b. Abdullâh
Baslik : BİR DEVİR KUREYŞ`TE ONİKİ EMİR OLACAĞINA DAİR RİVAYET
Hadis : Nebî Salla`llahu aleyhi ve sellem`in: (Bir devirde) on iki Emîr bulunacaktır. (O zamâna kadar İslâm azîz olacaktır) buyurduğunu işittim, demiştir. Yine Câbir: Ancak Peygamber`in söylediği bir kelimeyi işitmemiştim. Onu da babam (Semure): "Resûlu`llah: -Bunların hepsi Kureyş`tendir" buyurdu, diye rivâyet etti.
HadisNo : 2168
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z
· Keşt · Eş-Şeyhân · Sünen İbni Mace · Semâ · İhtilât · Vecih · Enbe'enâ İcâzeten · Unvan · Buldâniyye · Misle Hadisin Kablehu Metnuhû Kezâ Ve Kezâ · Tarahûhu · Vada'a Hadisen · Ahberanâ Fulân Bi'l-Kırâ'ati Aleyhi · Tadbîb · Vehn · Ashâbu'l-Elfeyn · Âlî Hadis · Kutub-i Sitte · Mislehû · Enne Fulânen Ahberahû · Ferd-i Nisbî · Şuzûz · Rumiye Bi'l-Kader · Ağrabe Bihî Fulân · Tabakât · An'ane Mursele · Ale'l-Ahruf · Ceyyid · Esbâbu'l-Vaz’ · Mucâz · Eceztu Li-Men Yeşâ'u Fulân · Lehû Menâkîr · Fî Hadîsihî Da'fun · Emsâlu'l-Hadîs · İlm-i Zarurî · Leyse Bi-Şey · İdâl · Lem Yesıhh · Men Mislu Fulân · Ashâbu'l-Kutub · Dâ'ire · Ta'n · Tashîh · Mevsûl · Tedlîsu's-Sukût · Âdâbu'ş-Şeyh · İcaze Li’l-Mıtayyen Bıl-Mechûl · İhbar · İlmu'l-Hadîs · Menşe'
· Akıl · Mubtedi · Tarahû Hadîsehû · Lem Ekıf Aleyhi · Mutarrah · Subâ'î · Belağahû · Lem Ecid Lehu Aslen · Cehaletu't-Ta'yîn · Ta'lîk Gayr-i Meczûm · Nuhinâ An Keza · Mu’addil · Gâmız · Habberenâ · Akrân · Kezzâbun Yekzibu · Fe'ale Fulân · Uluvv Bi-Kıdemi'l-Vefât · Ahberanî Fulân Mukâtebeten · Teşdîd · Rumiye Bi'l-Kader · Mebde'u's-Sened · Lem Yutâbâ Aleyhi · Mütevatir-i Ma'nevî · Sahâbî Mürseli · Şekkun Mine'r-Râvî · Lem Yesıhh · Ravâhu · Hadîsi Mütevâtir · Munâvele Mücerrede Ani'l-İcâze · Bedel-i Âlî · İcâze Mücerrede Ani'l-Munâvele · Muntezihu'l-İsnad · İdâl · Mustalahu'l-Hadîs · Sebebu Vurûdi'l-Hadîs · Ehlu's-Suffe · Muhtelefu'l-Hadîs · Gayru Sika · Tekellemû Fîhi

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber